Güneş tutulması Tokat’ta görülebilecek

Tokat'ta, Güneş tutulmasının 3 dakika 31 saniye izlenebileceği belirtildi

Türkiye’de en son 11 Ağustos 1999 tarihinde görülen tam güneş tutulması, 29 Mart’ta tekrar görülerek 4 dakika sürecek.

29 Mart 2006 tarihinde, yaklaşık 4 dakika sürecek olan bir “tam Güneş tutulması” gerçekleşecek. Bu tutulma, Brezilya’nın Doğu kıyısında Güneş’in doğuşu ile başlayacak ve Atlas Okyanusu boyunca ilerleyecek. Gana’dan Afrika kıtasına çıkan tutulma gölgesi Nijerya ve Libya boyunca Sahra Çölünü geçerek Akdeniz’e ulaşacak. Antalya kıyısından yurdumuza girecek olan tutulma gölgesi saatte yaklaşık 3 bin 250 kilometre hızla Ordu iline kadar uzanan 165 kilometre genişlikteki bir hat üzerinde yoluna devam edecek. Buradan Karadeniz’e geçecek olan tutulma Gürcistan’da yeniden karaya çıkarak Hazar Denizi’nin kuzeyi ve Kazakistan’dan geçerek günbatımında Moğolistan’da sona erecek.

Güneş tutulmasının Türkiye’de13 ilden gözlemi yapılabilecek. Konya ve Aksaray illerinden sonra en uzun görülebilecek 3. il olarak Tokat belirtildi. Tutulma Tokat’ta 3 dakika 31 saniye sürecek. Turizm açısından önemli bir yere sahip olacak güneş tutulması tarihi ve kültürel zenginliklere sahip şehirlerde görülmesi ülkemize gelecek turistleri bu yönden de etkileyecek. Özellikle Antalya ve çevresinin tam tutulma hattı üzerinde olması, Dünya’da tutulmanın gözlenebileceği diğer bölgelere göre mevsim, ulaşım, konaklama gibi birçok avantaja sahip olması batı Akdeniz bölgesinin önemini arttırıyor. Türkiye’ye gelecek yabancı gruplar ve yerli izleyicilerle birlikte bölgedeki insan sayısının milyonlara varması tahmin ediliyor.

TÜBİTAK ayrıca gökyüzüne çıplak göz ile bakılmaması konusunda uyarıda bulundu. Güneş’i güvenli bir şekilde gözleyebilmek için öncelikle göz güvenliği korumasını sağlamak ve Güneş tutulmasını rahat bir şekilde izlemek isteyenlere “tutulma gözlüğü” kullanmalarını tavsiye ediyor.