Güneş tutulmasının olacağı gün oteller dolu

Kültür ve Turizm Bakanı Atilli Koç, 29 Mart'ta gerçekleşecek tam güneş tutulmasının Türkiye'den izlenebileceği bölgelerdeki tüm otellerin dolu olduğunu belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 29 Mart’ta gerçekleşecek tam güneş tutulmasının Türkiye’den izlenebileceği bölgeler için, çalışmaların aylar öncesinden başlatıldığını kaydetti. Bu konuda özel teşebbüs ile birlikte faaliyet gösterdiklerini dile getiren Bakan Koç, “O günlerde bütün otellerin dolu olduğu müjdesini size veriyorum. Şimdiden bütün rezervasyonlar yapıldı. Zaten çok vakit te kalmadı” dedi. Bakan Koç, tam güneş tutulmasının olduğu tarihte yurt dışı gezisi olduğu için Türkiye’de bulunamayacağını belirterek, “Tutulmayı belki Amerika’da seyrederim” dedi.

NASA, 29 Mart’ta meydana gelecek tam güneş tutulmasının izlenebileceği en iyi ülkenin Türkiye olduğunu bu konuda yayınladıkları referans kitabında belirtmişti. Türkiye’de 14:00’te gerçekleşecek tam güneş tutulması; Antalya, Adana, Konya, Aksaray, Nevşehir, Karaman, Kayseri, Yozgat, Sivas, Tokat, Amasya, Ordu ve Giresun illerinden geçen yaklaşık 190 km genişliğinde bir hat boyunca gözlenebilecek. Tutulma, iklim ve meteorolojik koşullar açısından en rahat Antalya sahillerinden görülebilecek.