Güney Amerika’da ilk kadın lider

Kadın lider tarafından yönetilen ülkeler zincirine Şili de eklendi. Şili’de Michelle Bachelet’in (54) devlet başkanlığına seçilmesiyle dünyadaki kadın liderlerin sayısı 11’e ulaştı.

Finlandiya’da ikinci kez devlet başkanlığına aday olan Tarja Halonen ise seçimin ilk turunda oyların yüzde 46,4’ünü alarak rakibi Sauli Niinistö ile ikinci tura kaldı. Liberya’da ise Ellen Johnson Sirleaf, Afrika kıtasının ilk kadın devlet başkanı olarak dün Monrovia’da düzenlenen törenle devlet başkanlığı görevine başladı. Bachelet’in cumhurbaşkanlığı zaferi, Latin Amerika’da her geçen gün zemin kazanan solun yeni bir başarısı olarak da görülüyor. Bachelet, annesiyle birlikte General Augusto Pinochet’nin diktatörlüğü döneminde tutuklanmış ve işkence görmüştü. 1990’da Pinochet rejiminin sona ermesinden sonra ülkeyi yöneten merkez sol koalisyonun üyesi olan tıp doktoru Bachelet, daha önce savunma ve sağlık bakanlığı yapmıştı.

Henüz bir kadın başkanı bulunmayan ABD’de ise Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, ABD Başkanı George Bush’un eşi Laura Bush’un “başkanlık yakışır” iltifatına rağmen, 2008’deki seçimlerde aday olmayacağını söyledi. Afrika’da ilk kadın devlet başkanı seçilen Liberya Devlet Başkanı Sirleaf’ın yemin törenine Laura Bush ile katılan Rice, “İnsanların böyle şeyler söylemesi gurur okşayıcı; ancak yapmak istediğim şeyler arasında bu yok.” dedi. 2008 seçimleri için eski başkanlardan Bill Clinton’ın eşi New York Senatörü Hillary Clinton’ın da ismi geçiyor.

Dünyada kadın liderler tarafında yönetilen ülkeler şunlar:

Devlet başkanı olan kadınlar:

Finlandiya: Tarja Halonen, 2000 Şubat ayında devlet başkanı seçilerek ülkesinin ilk kadın lideri oldu.

Filipinler: Gloria Arroyo, 2001 Ocak ayında yolsuzluktan azledilen Joseph Estrada’nın yerine devlet başkanı atandı.

İrlanda: Mary McAleese, 1997 Ekim’inde devlet başkanı seçildi. McAleese, 2004’te yeniden bu göreve yeniden seçildi.

Letonya: Vaira Vike-Freiberga, 1999 yılının Temmuz ayında devlet başkanlığı koltuğuna oturarak, Doğu Avrupa’nın ilk kadın devlet başkanı oldu.

Başbakan olan kadınlar:

Almanya: Angela Merkel, kasımda başbakan oldu. Merkel, ülke tarihinde bu göreve getirilen ilk kadın unvanını taşıyor.

Yeni Zelanda: Helen Clark, ilk kadın başbakan olarak 1999’da iktidara geldi.

Bangladeş: 1991’de seçilerek ilk kadın başbakan unvanını kazanan Begüm H. Ziya, 2001’de yeniden iktidara geldi.

Sao Tome: Maria do Carmo Silveira, geçen yıl haziran ayında başbakan atandı.

Mozambik: Luisa Diogo, 2004 Şubat ayından bu yana başbakanlık yapıyor.