‘Güneyde kontrolü saglariz; Ingiliz birlikleri 2006’da çekilebilir’

IRAK - Irak Cumhurbaskani Celal Talabani, önümüzdeki yilin sonundan itibaren Ingiliz askerinin ülkelerine geri dönebilecegini söyledi.

“Ingiliz askerlerinin sonsuza kadar Irak’ta kalmalarini istemiyoruz.” diyen Talabani, Ingiliz halkinin da askerin geri dönüsünü dört gözle bekledigini bildiklerini kaydetti. Irak’in Kürt cumhurbaskani, “Tabii ki bunu beklemek onlarin hakki. Askerlerin bir diktatörlügün son bulmasini sagladiktan sonra evlerine dönmelerini beklemek dogaldir.” dedi. Ingiliz askerlerinin çekilmesi konusunun bir taahhüt olup olmadigi sorusuna Talabani, “Müzakerelere katilmadim; ancak benim gördügüm bu.” cevabini verdi. Talabani, ani çekilme durumunda ortaya iç savas çikabilecegini, böylece Irak’i özgürlestirmek için yapilan her seyin bir anda kaybedilebilecegini belirterek bunun sadece Irak degil, bütün Ortadogu’da olumsuz etkileri olacagi yorumunda bulundu.

Ingiltere Genelkurmay Basbakani Sir Mike Jackson ise Talabani’nin açiklamasinin, çekilmeye iliskin bir takvimi isaret etmedigini söyledi. Irak Cumhurbaskani’nin söylediklerinin ‘gerçekçi bir ihtimal’ olarak degerlendirilebilecegini ifade eden Jackson, ancak bunun hayata geçirilebilmesinin Irak’ta gerekli uygun kosullari saglanmasina bagli oldugunu kaydetti. ABD’de bulunan Irak Devlet Baskan Yardimcisi Adil Abdül Mehdi de koalisyon askerlerinin sayisinin 2006’da azaltilabilecegini söyledi. ABD Savunma Bakani Donald Rumsfeld ile askerlerin çekilmesi ihtimalini görüstüklerini belirten Mehdi, “Kendimizi çekilmeye hazirliyoruz. Çekilme sonrasinda güvenlik açisindan büyük bir bosluk dogmamasini istiyoruz.” dedi. Amerikan ve Ingiliz askerlerinin agirlikta oldugu koalisyon güçleri Irak’tan çekilme için henüz net bir takvim açiklamadi.

Irak volkani patlarsa komsular etkilenir

Irak Savunma Bakani Sadun El Duleymi ise Suriye’yi, topraklarinda direnisçilerin egitim görmesine izin verdigi gerekçesiyle sert bir dille elestirdi. El Duleymi, Ürdün’ün baskenti Amman’da Basbakan Adnan Badran ile görüsmesinden sonra Irak’ta çesitli Arap ve Müslüman ülkelerden 450’den fazla direnisçiyi gözaltina aldiklarini açikladi. El Duleymi, bu direnisçilerin Irak’a yikim ve ölüm getirmek için geldiklerini ifade ederek, “Suriyelilere sunu söylememe izin verin; Irak volkani patlarsa hiçbir komsu ülke bundan kurtulamaz.” dedi. Savunma Bakani, “Irak’in, Iran, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Ürdün ile siniri var. Fakat neden Suriye sinirlarindan sikayetçi oluyorum? Bu ülkeyle 620 kilometrelik sinirimiz ve 620 sorunumuz var.” seklinde konustu.