Güneydogu Asya daha öldürücü yeni bir kus gribi virüsüyle karsi karsiya

PEKIN - Ilk defa Güneydogu Asya'da görülen ve su ana kadar 60'tan fazla kisinin ölümüne yol açan kus gribi salgini daha öldürücü yeni bir çesidiyle insanligi tehdit ediyor.

Vietnam’da kus gribi ile ilgili yapilan arastirmalarin merkezi Moleküler Biyoloji Dairesi Direktörü Cao Bao Van, bulduklari yeni tip virüsün memeliler üzerinde diger tiplere göre daha etkili oldugunu söyledi.

Van, Ho Chi Minh City’deki enstitünün kümes hayvanlari ve insanlardan alinan 24 örnek üzerinde yapilan incelemeler sonucunda, virüste ciddi degisimler belirlendigini dile getirdi. Van, 5 örnegin insanlardan, 16’sinin ise kümes hayvanlarinda aldigini kaydetti.

-INSANDAN INSANA GEÇEBILIR-

Virüsün degisime ugrayarak insandan insana geçebilen bir hal alacagindan endise edilirken, enstitü henüz virüsün hangi tür degisiminin insandan insana geçebilecegini ve virüsün hangi sartlarda degisime ugradigini tanimlayamiyor.

Öte yandan Vietnam’in kuzeyindeki 2 bölgede daha kus gribinin görüldügü bildirilirken, bu bölgelerdeki 10 bin kusun itlaf edilecegi belirtildi.

Bu arada hastaligin görüldügü 2003’ten beri Vietnam’in 32 bölgesinde görülen kus gribinden dolayi 92 kisi bu hastaliga yakalandi.

-ENDONEZYA’DA DA 1 KISININ KUS GRIBINDEN ÖLDÜGÜ IDDIASI-

Endonezya’da 20 yasindaki bir kadin kus gribi belirtileriyle kaldirildigi hastanede ölürken, bu kadinin ölüm nedeninin yapilacak arastirmalar sonucunda kesinlik kazanacagi açiklandi.

-ÇIN YÜKSEK ALARMDA-

Çin’in yaptigi açiklamada ülkenin ortasindaki Hunan eyaletinde yeni bir kus gribi vakasi görülürken, bu Çin’de son günlerde görülen 8. vaka oldu. Hunan eyaletine bagli Jingshan kasabasindaki 2 köyde görülen kus gribinden dolayi 2 bin 500 kus ölürken, bu köylere 3 kilometre yakinliktaki çiftliklerde 31 bin 300 kanatli hayvanin itlaf edildigi kaydedildi. Çin resmi haber ajansi Xinhua, ülkede yüksek atesle hastaneye kaldirilan bir kisiye yapilan ilk testlerin, ölümcül H5N1 virüsünü isaret ettigini duyurdu.

Bu arada Dünya Saglik Örgütü (DSÖ) Çinli yetkililerle, aralarinda 12 yasindaki bir kiz çocugunun ölüm nedeni oldugu tahmin edilen süpheli 3 vakayi arastirmaya basladi.

-TAYLAND’DA DA ARASTIRMA SÜRÜYOR-

Öte yandan Taylandli yetkililer ülkenin baskenti Bangkok’ta 18 aylik bir erkek bebekte öldürücü kus gribi tanisinin konulmasinin ardindan bu olayi incelemeye basladi. Hastaligin Asya’da ortaya çiktigi 2003 yilindan bu yana Tayland’da 21 kisi bu hastaliga yakalanmis ve bunlardan 13’ü hayatini kaybetmisti.

-64 KISI HAYATINI KAYBETTI-

DSÖ de 9 kasimda Aralik 2003’ten buyana hastaligin Güney Asya’da 125 kisiye bulastigi ve bunlardan 64’ünün öldügünü açikladi.

Bu ölümlerin 42’si Vietnam’da, 13’ü Tayland’da, 5’i Endonezya’da ve 4ü ise Kamboçya’da görüldü.

Geçtigimiz gün Kuveyt’te de bir kus gribi vakasi görülmüstü.