Güneydoğu çayı kaçak içiyor

Türkiye'de en fazla kaçak çay ve sigarının içildiği bölgenin Güneydoğu Anadolu Bölgesi olduğu bildirildi.

Kaçak çay ise Güneydoğu’nun vazgeçilmezleri arasında yerini koruyor.

Hemen hemen bütün evlerde kaçak çay tüketilirken bir çok daire de ve özel sektör de misafirlere kaçak çay ikram ediliyor. Şanlıurfa’nın Haşimiye meydanı başta olmak üzere bir çok bakkal ve işportacı kaçak çayın kilosunu 8 ile 10 milyondan satıyor.

Kilosu yerli çaya oranla daha pahalı olan kaçak çay buna rağmen bölgede rağbet görüyor. Bunun nedeni ise bölge insanın küçük yaşlarda kaçak çayla tanışıyor olması. Şanlıurfalı Ahmet Şeker’e göre kaçak çayın bölgede tercih edilmesi damak tadı ile alakalı.

Yerli çayı çok yavan buldukları için ikram edildiğinde ev sahibinin kırılacağını bilseler bile kesinlikle içmediğini söyleyen Şeker, “Bu bir tercih meselesi.Doğduğumuz günden buyana çayımız kaçak. Alışkanlık olmuş belkide.” diyor

Bu arada, bölgeye yeni gelen memurlar ilk etapta kaçak çaya alışamıyor. Ancak bir süre sonra her yerde kaçak çay ikram edildiği için sonunda onlar da tiryakisi oluyor. Bunlardan biri de Şemsetin Yalçın. Rizeli ve 4 çocuk babası olan Yalçın, bir devlet dairesinde memur. İlk geldiğinde ayıp olmasın diye misafirliklerde ikram edilen kaçak çayı zor bela içmiş.

Bir süre sonra çayın diyarı Rizeli olduğunu unutup kaçak çay tiryakisi olmuş. Yaklaşık 3 yıldan buyana Şanlıurfa’da bulunan Rizeli Yalçın, “Çalıştığım kurumdaki arkadaşlarının çoğu Güneydoğu kökenli. Hepsi kaçak çay tercih edince dairede de kaçak çay demleniyor. Ben de onlar arasında ayrı bir baş çekip hele uşağım bana bir halis muhlis Rize çayı getir, diyemiyorum. Bu yüzden de kaçak çaya bir süre sonra ben de alıştım.” yorumunu yaptı.