Güneydoğu’da askeri hareketlilik sürüyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 'güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlediği operasyon kapsamında' askeri hareketlilik devam ediyor.

Mardin-Şırnak- Batman üçgenindeki Bagok ve Gabar dağlarına, Kırklareli’nden gelen 65. Piyade Tugayı birlikleri konuşlandırılıyor. Mardin Bagok, Cehennem Deresi, Şırnak Cudi Dağı’ndan yuvalanan teröristlerin temizlenmesi için 1 aydır devam eden operasyonlar sonucu terör örgütü militanları zor durumda kaldı. Dağlık kesimde ise teröristlerin askerlerle sıçak çatışmalara girdiği ve çok sayıda zayiyat verdiği belirtildi.

Kuzey Irak’tan Türkiye’ye sızan ve dağlık bölgede barınmaya çalışan teröristlerin havaların düzelmesiyle birlikte eylem hazırlığında olduğu istihbaratını alan güvenlik güçlerinin operasyonları sıklaştırdığı belirtildi. Son bir hafta içerisinde günde ortalama 5 askeri kargo uçağının Mardin Havaalanı’na inip kalktığı ve mühimmat getirdiği öğrenildi. Bölgeye ve Özellikle Dargeçit ilçesine çok sayıda asker sevkiyatı devam ediyor. Askeri uçakların havaalanına iniş yaptığı sıralarda özel güvenlik tedbirleri alındığı ve sevkıyatın gece saatlerinde otobüslerle devam ettiği bildirildi. Bazı kaynaklar Dargeçit ilçesinde teröristlere yönelik gerçekleştirilecek operasyonlar nedeniyle Dargeçit ilçesinde askeri Tuğay komutanlığı kurulacağı iddiaa edildi. Uçakla yapılan askeri sevkiyatın iki ay daha süreceği belirtildi.

Nusaybin Tren İstasyonu’na yapılan askeri sevkıyatın 3 gündür aralıksız devam ettiği öğrenildi. Askeri araç, zırhlı personel taşıyıcı, top ve tankların da bulunduğu 100’e yakın vagonun sevk edildiği gözlendi. Terör örgütünün Mart ayında savaş hali ilan etmesiyle Batman, Diyarbakır ve Şırnak’ta güvenlik güçlerine yapılan saldırılar sonucu sevkıyatın daha da hızlandırıldığını belirten askeri kaynaklar, önümüzdeki günlerde geniş kapsamlı bir operasyonun başlatılacağını ifade etti.

DAĞDA SIKIŞAN TERÖRİSTLER KAÇMAYA BAŞLADI 2 TERÖRİST ŞIRNAK’TA TESLİM OLDU

İki haftadır Şırnak, Dargeçit Gabar ve cudi dağlarında yasa dışı terör örgütüne yönelik sürdürülen operasyonda köşeye sıkışan teröristler kaçmaya başladığı belirtildi. Önceki gün dağda aç ve susuz kalan teröristlerden ikisi Şırnak’ta güvenlik güçlerine teslim olduğu belirtildi. edinilen bilgiye göre bölgede terör örgütüne yönelik süren yoğun operasyonlar sonucu teröristlerin Kuzey Irak’a tekrar kaçmaya başlandığı ifade edildi. Operasyonlarda örgütten kaçmak için yüzlerce teröristin fırsat kolladığı bu yüzünden örgüt içinde dağılmalar başladığı belirtildi.