Güneydogu’da halkin yüzde 40’i akraba evliligi yapiyor

DIYARBAKIR - Dicle Üniversitesi’nce Güneydogu Anadolu Bölgesi’ndeki 9 ilde yapilan arastirmaya göre halkin yüzde 40’i akraba evliligi yapiyor.

Arastirmaya göre en fazla akraba evliligi yapilan illerin basinda Sanliurfa geliyor.

Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Baskani Yard. Doç. Dr. Rüstem Erkan tarafindan 2 bin 170 hane üzerinde yapilan arastirmaya göre, eslerin yüzde 24,3’ü esleri ile birinci derecede, yüzde 15,4’ü de birbirleri ile ikinci derecede akraba. Güneydogu’da amca çocuklariyla yapilan evlilikler ilk sirayi aliyor. Ikinci derecede evlilikler ise daha çok baba soyuna dayali akraba evlilikleri. Çok esle evliligin en yüksek oldugu illerde ilk sirada yüzde 10,2 ile Sanliurfa gelirken, ikinci sirayi yüzde 9,4 ile Diyarbakir ve yüzde 6,7 ile Mardin aliyor. Çok esli evliliklerin yogun oldugu yerlerin basinda ise Diyarbakir’in Bismil ve Silvan ilçeleri, Sanliurfa’nin Suruç, Harran, Bozova ilçeleri ve köyleri bulunuyor.

Güneydogu’da evlenme yasi ortalama 19. Sanliurfa ve Sirnak’ta kadinlarin yaklasik yüzde 60’inin 19 yas altinda evlendigi tespit edilirken, bu oran Diyarbakir’da yüzde 58, Mardin’de yüzde 55 ve Batman’da yüzde 57. Bölgede evlilik yasinin en düsük oldugu il ise Sanliurfa.

Evliliklerini küçük yasta yapan ebeveynler, kendi çocuklarinin ise bu yasta evlenmesine karsi. Hane reislerinin yüzde 56’si, kizlarinin 20 ile 22 yas arasinda evlenmelerini istiyor. Arastirmaya katilan hane reislerinin yüzde 58’i aile görücü usulü ile evlenmis. Yüzde 35,4’ü ise anlasarak; fakat ailelerinin izni dogrultusunda yuva kurmus. Kadinin erkek tarafindan kaçirilmasi ya da anlasarak kaçmalarinin orani ise yüzde 2.

Ayrica, arastirma çerçevesinde görüsülen hane reislerinin yüzde 4,4’ünün berdel usulüyle evlendigi ortaya çikti. Bölgede ‘Çocuklarin evlenmesine kim karar verir?’ sorusuna ise ebeveynlerin yüzde 58’i aile büyüklerinin karari ile görücü usulü, yüzde 48,6’si da çocuklarinin kiminle evlenecegine kendilerinin karar vermesi gerektigini söyledi. Ankete katilanlarin yüzde 40,9’u ise evlilik kararini çocuklarin kendisinin ve aile büyüklerinin vermesi gerektigini ifade etti.