Güneydoğu’da sivil toplum provokasyona karşı tek ses

Terör örgütü PKK militanlarının cenazelerinin ardından iki gündür Diyarbakır’ı savaş alanına çeviren PKK yandaşlarına bölge halkı, sivil toplum örgütleri ve siyasilerden büyük tepki var.

Devletle halkı karşı karşıya getirmeyi amaçlayan provokatif eylemlerin son 6 yılda huzur ve güven adına alınan mesafeyi bir günde heba ettiğini söyleyen iş dünyası ve meslek odaları temsilcileri, bölgenin yeniden kaosa sürüklenmesinden korktuklarını ifade etti. Diyarbakır ve bölge halkının şiddet olaylarını tasvip etmediğini dile getiren Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği (DİGİAD) Başkanı Abdulkadir Alakuş, olayların Diyarbakır’ı 10 yıl geriye götürdüğünü kaydetti. Göstericilerin işi talana kadar götürdüğüne de dikkat çeken Alakuş, “Birçok esnafın işyerini harap ettikleri yetmiyormuş gibi bir de talan ettiler.” diye konuştu. Diyarbakır TSO Başkanı Kutbettin Arzu da, bölge genelinde uzun yıllar devam eden şiddet atmosferinin vermiş olduğu olumsuzluklardan sonra yakalanan huzur ve güven ortamının son zamanlarda yeniden kaosa doğru sürüklenmesini kaygıyla izlediklerini söyledi.

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi ise daha önce sağlanan huzur ortamından rahatsız olanların varlığına dikkat çekerek, şiddetin sorunların çözümüne katkı sağlamadığını belirtti. Prof. Dr. Hayrettin Karaman, halka tahriklere kapılmama çağrısı yaparak “Sokağa çıkan insanlar, yapacakları eylemlerle meşruiyet kazanamaz. Bu taleplerin elde edilmesi için meşru yollardan hareket edilmeli. Bunun tek yolu diyalogdur.” dedi. Karaman, problemlerin çözümü için demokratik yolların tercih edilmesini istedi. Provokasyonların üstesinden halkın sağduyusu ile gelineceğine dikkat çeken Prof. Dr. Toktamış Ateş ise yaşananların bir komplonun ürünü olduğunu savundu.

Ateş, “Tarih bu tür olayların kan dökmekten öteye geçemediğini defalarca göstermiştir. Kardeş kardeşe kırdırılmıştır. Diyarbakır halkının bu tür tahriklere kapılmayacağına inanıyorum.” dedi. Bölge insanı ve yetkililerin sakin ve soğukkanlı olması gerektiğini ifade eden DİSK Başkanı Çelebi, “Kürtlerin başka birçok sorunu, problemi var. Ama bunların çözümü çatışma alanı değil. Herkes aklı selim ile düşünmeli ve doğru dürüst analizler yapmalı.”. Öz İplik İş Sendikası Başkanı ve Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Engin de eylemlere tepki gösterdi. ‘Yakıp yıkmakla hiçbir yere varılmaz.’ diyen Ergin, provokasyonlara gelinmemesini istedi. Diyarbakır’da iki gündür süren olayları değerlendiren Türk Demokrasi Vakfı eski Başkanı Emre Kocaoğlu, halkın kazanılmaya başlandığı bir dönemde çıkan hadiselerin, ‘PKK sanki bölgeyi yeniden yakmak istiyor’ şeklinde değerlendirilebileceğini söyledi. Kocaoğlu, “Devletin halkı kazanması belli ki terör örgütünü telaşlandırmış. Devlet çok sakin, serinkanlı olmalı.”

‘Olaylar AB sürecini sekteye uğratmasın’

TSO Başkanı Arzu da, gelişen olayları, tırmandırılmak istenen şiddetin bir devamı olarak algıladıklarını aktardı. Olayların Türkiye’nin demokratikleşme ve AB üyelik sürecinde kat ettiği olumlu aşamaları sekteye uğratacağına dikkat çeken Arzu şunları kaydetti: “Her türlü hak taleplerinin demokratik yol ve yöntemlerle dile getirilmesinin altını çiziyoruz. Bölge halkını, taleplerini şiddete başvurmadan demokratik yol ve yöntemlerle aramaya, olaylar karşısında sağduyulu davranmaya davet ediyoruz.” İnsan Hakları Derneği (İHD) Doğu ve G.Doğu Bölge Temsilcisi Mihdi Perinçek de, yaşanan olayların tasvip edilecek bir tarafının olmadığını söyledi. Tepkilerin demokratik sınırı aştığını ve şiddete dönüştüğünü vurgulayan Perinçek, olayların son bulması için çabaladıklarını kaydetti.