Güneydoğu’daki belediyeler üvey evlat mı?

Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği'nin (GABB) kuruluşunun 15'inci yıldönümü için düzenlenen resepsiyonda konuşan Birlik Başkanı Osman Baydemir, Güneydoğu'daki belediyelerin üyev evlat muamelesi gördüğünü savundu.

Temel hedeflerinin vatandaşa kaliteli hizmeti götürmek olduğunu anlatan GABB Başkanı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir, temel kuruluş persektifi temel kuruluş hedefi olan tüm üye belediyelerinin yurttaşlara hizmeti götürürken kaliteyi, donanımı artırmak olduğunu belirtti.

Baydemir, üye belediyelerin arasında daha etkin bir işbirliğini ve dayanışma ağını kurarak aynı zamanda birlik olarak temsil etmiş oldukları bölgenin hem ulusal düzeyde hem de uluslararası düzeydeki ilişki ağlarını güçlendirmek ve dolayısıylada uluslararası deneyimi de bölgeye aktarma konusundaki hedefine hergeçen gün daha çok yaklaşıyor olmanın heyecanını yaşadıklarını vurguladı.

“Bölge belediyelerimiz, Cumhuriyetin kuruluş döneminden bugüne değin belirli olanakların aktarılmasında ve belirli hizmetlerin ortaya çıkarılmasında adeta üvey evlat muamelesi görmüşür.” diyen Baydemir, şöyle konuştu: “Bu itibarlada bölge belediyelerimize, yerel yönetimlerimize baktığımızda bugün itibariyle Türkiye’nin batı yakasıyla tabiri caizse mukayese ettiğimizde pek çok açıdan teknik olanaksızlığı yaşamaktadır. Belediyelerin, yerel yönetimlerin en büyük güçlüğü olan mali konunun ötesinde güçlükler ve zorluklarla karşılaşmaktadır. Bütün eforuyla, bütün heyecanıyla bu dezavantajlı durumu ortadan kaldırmanın iddasıyla heyecanla çalışmasını çabasını bügüne kadar getirmiştir. Kaynakların bölgemize aktarılmasında, yerel yönetimlerimize aktarılmasında GABB önemli bir misyonun yerine getirme çabasını ortaya koymaya devam edecektir. Bunun gerçekleşmesinde üye belediyelerin katkısı, büyük bir manevi ve maddi desteği bulunmaktadır.”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi’nde yapılan GABB’ın kuruluşunun 15’inci yıldönümü kutlama resepsiyonu, hava muhalefeti nedeniyle sönük geçti.

GABB’ın tarihinin anlatıldığı slayt gösterisinin yapıldığı resepsiyona birlik üyesi 63 belediyenin başkanlarından yalnız bir kaçı katılırken, hava muhalefeti sebebiyle birçok belediye başkanı gelemedi.

Diyarbakır’daki bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de katıldığı resepsiyona, davet edilmelerine rağmen İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Mahalli İdareler Genel Müdürü ile Diyarbakır Mahalli İdareler Müdürü, 80’ini aşkın bölge milletvekilleri, Diyarbakır Valisi Efkan Ala, bölge illerinin valileri, 13 ülkenin büyükelçisi ile 7 belediye birliğin başkanları katılmadı.