‘Güneydoğu’daki çatışmalar terördür’

BM İnsan Hakları Komisyonu Terörizm ve İnsan Hakları Özel Raportörü Prof. Martin Scheinin, Güneydoğu'daki çatışmaların terörizm olduğunu söyledi.

Dün Diyarbakır Barosu ve İnsan Hakları Vakfı’nı ziyaret eden heyet, bugünkü çalışmalarına Valilik İnsan Hakları Kurulu’nu ziyaret ederek başladı. Vali Vekili Hıdır Kahveci karşılanan heyeti, bir süre basına kapalı görüşme yaptıktan sonra İnsan Hakları Kurulu’na gitti.

Kurulda bir açıklama yapan İnsan Hakları Komisyonu Terörizm ve İnsan Hakları Raportörü Prof. Martin Scheinin, Türkiye 1 haftalık çalışma yürüterek, resmi yetkililer ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüşeceklerini söyledi. Terörle mücadele ederken, insan hakları ve temel özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesi gerektiğini dile getiren Scheinin, “Terörle mücadele sırasında insanlar mağdur ediliyor. Teröre yol açanlar bile bazen terör mağduru olabiliyor. Terörün bölge ve Diyarbakır bazında Güneydoğu Türkiye’de yarattığı sonuçların farkındayım. Genel olarak bu çatışmaya terör adı verilmektedir. Umarım ki yapıcı çalışmalarımız geçiş sürecinde Türkiye’ye yarar getirir. Valilikte İnsan Hakları Kurulu’nun tecrübelerinden faydalanacağız. Kurulun insan hakları alanında yaptığı çalışmalar neler, ne tür şikayeteler alıyorlar ve çözümde ne tür bir röl oynamaktadırlar bugün bunu öğrenmeye çalışacağız” dedi.

Konuşmanın ardından Diyarbakır Valiliği İnsan Hakları Kurulu üyeleriyle ile yapılacak görüşme basına kapalı devam etti. BM heyeti, Diyarbakır ve Ankara’da yapacağı temaslar hakkında daha sonra bir basın açıklaması yapacak.