‘Güneydoğu’daki olayların sorumlusu hükümettir’

Türk Kamu-Sen Genel Sekreteri Fahrettin Yokuş, Güneydoğu'da yaşanan olaylardan sorumlu tuttuğu hükümetin iş başından uzaklaştırılması için tüm sivil toplum örgütlerini göreve çağırdı.

Yokuş, Türk kamu-Sen Adana İl Başkanlığında sendikaların şube başkanları ile yapılan toplantı öncesinde basın toplantısı düzenledi.

Yokuş, terör örgütü PKK ve yandaşlarının olay çıkarttığı şehirlerde, halkın can ve mal güvenliğinin kalmadığını savunarak şunları söyledi: “Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Şemdinli olaylarını araştırma komisyonu üyelerinden birisinin can ve mal güvenliği olmadığı gerekçesiyle Şemdinli’ye gitmememsi ve Hakkari Valisi’nin yaptığı bir açıklamada komisyon üyelerinin güvenliğini sağlayamayacağını söylemesi, olayın vahametini ortaya koyuyor. Bazı belediye başkanları ve PKK yandaşı bir siyasi partinin il başkanlarının halkı kışkırtan beyanları tüm Türk milleti üzerinde soğuk duş etkisi yaptı. Vatandaş ülkenin nereye götürülmek istendiğini, yasaları çiğneyenlere neden müdahale edilmediğini, hukuk kurallarının işlemediğini mi, insanların mal ve can güvenliğinin PKK terör örgütünün insiyatifine mi bırakıldığını? Hükümetin ve devletin nerede olduğunu soruyor.”

Yokuş, ülkenin bu hale getirilmesinin sorumlusunun hükümet olduğunu iddia etti. PKK ve yandaşlarına karşı kanunları uygulanmamasının, çıkarılan aflarla dağdaki eli silahlı eşkıyanın şehir merkezlerine indiğini, güvenlik güçlerini yıpratarak terör karşısında yetersiz kalmasına hükümetin neden olduğunu ileri süren Yokuş, sözlerini şöyle tamamladı: “Ülkemizde yaşanan olayların sorumlusu AB dayatmasıyla teslimiyetçi bir anlayışla ülkeyi yöneten hükümet. AB ve ABD’den gelen yabancı misyon şefleri, yetkili yetkisiz bölgede cirit atıyor, hükümet buna seyirci kalıyor. Hükümet bu kişilere göz yumarak bölücü örgüte dolaylı olarak destek sağlıyor. Kuzey Irak’ta yaşananlara seyirci kalınıyor. Ülkemizin can ve mal güvenliğini sağlamayan, var olan sorunları daha da arttıran bu hükümet, en kısa sürede iş başından uzaklaştırılmalı. Verdiği sözleri tutmayan, halkın inançlarıyla oynayan ve sosyal dengeleri iyice bozan böyle bir hükümeti milletimiz hak etmiyor. Ülkenin geleceğinden endişe duyan tüm demokratik kitle örgütlerini göreve davet ediyoruz.”