Güneydoğu’dan canlı hayvan ihracatı bitti

Suriye kapısının kapalı olmasından dolayı canlı hayvan ihracatının tamamen bitti...

Güneydoğu Canlı Hayvan ve Su Ürünleri İhracatçı Birlikleri Başkanı Rüştü Yıldız, Geçmiş dönemlerde yaşanan sıkıntıların yavaş yavaş atlatılarak, yaraların sarılmaya başlandığını belirten Yıldız, bu yıl tamamlanması planlanan Organize Besi Bölgesi’ni de ihtiyaca cevap vermeyeceği gerekçesi ile eleştirdi. Besi Bölgesi’nin “organize” olmadığını ancak “kamp” olarak adlandırılabileceğini savunan Yıldız, organize besi bölgesinin Diyarbakır’da iyi bir örneğinin olduğuna değinerek, besici olmayanların yeni açılacak bölgede yer almak istediğini iddia etti.
Ticaret Odası’na kayıtlı 108 besicinin yeni yapılacak olan besi bölgesinde yer almadığını anlatan Yıldız, “Bu sıkıntıyı Organize Besi Bölgesi Başkanı Ömer Çelik’e ilettim. Hanların kaldırıldığını söylüyorlar ama birçok besici yeni bölgede yer almıyor. Sektörle uzaktan yakından ilgisi olmayan kişiler var arada. Bunun önüne geçilmeli ve Diyarbakır örneği iyi değerlendirilmeli. Besici kendi yerini yapmayı biliyor” dedi.
Hayvancılığın genel durumunun iyi olmadığını belirten Yıldız, kuş gribinin de kendilerine darbe vurduğuna dikkat çekti. Hastalıktan çekinilmesi nedeniyle Kurban Bayramı’nda satışların çok düşük olduğunu anlatan Yıldız, “2006 yılının besicilik açısından iyi geçeceğini düşünüyorum. Ancak, ihracat sıfır noktasında. Bunun tek nedeni Suriye kapısının halen kapalı olması. Ortadoğu’ya ihracat yapamıyoruz.Kapı açılmadan da yapmamız mümkün değil. Bir tek hayvan dışarı gitmiyor. Tek yolumuz Suriye, orası açılmadan ihracat yapamayız.” dedi.
Yıldız, hayvancılığın gelişmesi için devletin destek uygulamalarına gitmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.