Güneydogu’lu sanayicilerden Basbakan’a davet

Dogu, Güneydogu Sanayici ve Isadamlari Dernekleri Federasyonu (DOGUNSIFED) Genel Baskani Seyhmus Akbas, "Isadamlari olarak, olaylarin arkasinda bölgede huzur ve baris istemeyen güçlerin bulundugu kanaatindeyiz.

Dogu, Güneydogu Sanayici ve Isadamlari Dernekleri Federasyonu (DOGUNSIFED) Genel Baskani Seyhmus Akbas, Semdinli ve Hakkari’de yasanan olaylarin arkasinda bölgede huzur ve baris istemeyen güçlerin bulundugu kanaatinde olduklarini bildirdi.

Akbas, dernek binasinda düzenledigi basin toplantisinda, çesitli gerginliklerin tirmandirilmaya çalisildigi Türkiye’de son günlerde çok tehlikeli bir oyunun daha oynandigini belirterek, Semdinli’de baslayan ve Hakkari ile Yüksekova’ya siçrayan bu gerginliklerin bölge isadamlarini tedirgin ettigini söyledi.

Bir kaç aydir yürütülmeye çalisilan, ancak Semdinli olaylariyla ayyuka çikan bu oyunlarin basit siddet göstergesi olmadigini savunan Akbas, söyle konustu:

“Bu olayi basit görmek, bu ülkeye zarar vermek demektir. Yatirimcinin her zaman güvenli yeri aradigini bilmeyenimiz yoktur. Bu kosullar altinda birakin bölgeye yatirim gelmesini, bölgedeki yatirimlarin gitmesinden bile söz edilebilir.

Isadamlari olarak, olaylarin arkasinda bölgede huzur ve baris istemeyen güçlerin bulundugu kanaatindeyiz. Iste bu nedenle basta Basbakan Sayin Recep Tayyip Erdogan olmak üzere Bakanlar Kurulu’nu bölgemize davet ediyor, bu konuyu ivedilikle çözüme kavusturacak tedbir ve uygulamalari baslatmasini istiyoruz.

Beklentimiz, is dünyamizin son olaylar nedeniyle telafisi yillar alan zararlara ugramamasidir. Bölge isadamlari, geçmiste yasadiklari problemlerle tekrar yüzlesmeyi kaldiramayacak durumdadir. Bölge yeniden ciddi sorunlarla karsi karsiya kalmamalidir.”

Isadamlari olarak tek amaçlarinin huzur ve güven ortaminda yatirim yapmak oldugunu belirten Akbas, “Iktidari, muhalefeti, sivil toplum örgütleri ve kamu görevlisi herkesin bu hassas süreçte duyarli davranmasini bekliyor, bir kez daha herkesi sagduyuya davet ediyoruz” diye konustu.

“DOGU VE GÜNEYDOGU ANADOLU IRAKLILASTIRILMAK ISTENIYOR”

Öte yandan Ankara Giyim Sanayicileri Dernegi (AGSD) Yönetim Kurulu Baskani Canip Karakus, Hakkari ve Semdinli’de yasanan olaylara iliskin, “Dogu ve Güneydogu Anadolu Iraklilastirilmak isteniyor” dedi.

Karakus, yaptigi yazili açiklamada, bu olaylarin “bazi karanlik güçlerce tezgahlandigini” ifade ederken, bölgede infial yaratmak isteyen güçlerin Yüksekova ve Semdinli’yi pilot bölge olarak seçtiklerinin görüldügünü bildirdi.

Vatandaslar ve güvenlik güçlerini sagduyu ile hareket etmeye davet eden Karakus, su görüsleri dile getirdi:

“Bazi karanlik güçler, bu bölgemizi istikrarsizlastirmak istiyor. Bu ayni zamanda büyük bir oyunun parçasi. Devlet-millet kaynasmasindan rahatsiz olan güçler, AB yolunda kararli adimlarla yürüyen Türkiye’nin önünü kesmeye çalisiyor.

Bölgeden gelen bilgilere göre, bazi kisilere Irak vatandasi kimligi dagitiliyor. Bölgede özellikle Barzani’nin nüfuzunu artirma yönünde gayret içinde oldugu görülüyor.”