Güneydoğulu ve Egeli sanayicilerden işbirliği sözü

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)'nın yönetim kurulu üyeleri, ortak meclis toplantısında bir araya geldi.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)’nın yönetim kurulu üyeleri, ortak meclis toplantısında bir araya geldi. Toplantıda, iki bölgenin sanayicileri birlik, beraberlik ve işbirliğinin geliştirilmesi noktasında önemli mesajlar verdi. Egeli sanayicilerin temsilcileri, Gaziantep’in ağustos ayında yaşadığı terör saldırısını kınarken, bu tür olaylara karşı beraber hareket etmenin önemine vurgu yaptı.

        Toplantı, GSO Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Burada konuşan GSO Meclis Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, EBSO ile ilk kez ortak toplantı yaptıklarını ifade ederek, ”Birbirimizin dertlerini dinlersek çözüm için daha çok enerji elde ederiz.” dedi.

        Gaziantep’in, iş ortaklıklarına açık olduğunu belirten Konukoğlu, ”Gaziantep’i ortak akılla yönetiyoruz. Böylelikle Gaziantep, her gün biraz daha süratli gitmeye başladı. Türkiye’nin her şehrinin ortak akılla yönetilerek bütün dünyaya Türklerin, Türkiye’nin ne olduğunu ortaya koymamız lazım. Sizlere de bunu tavsiye ederim. Her konuda İzmir’in yanında ve destekçisiyiz.” diye konuştu.

        EBSO Meclis Başkanı Mehmet Tiryaki ise Gaziantepli sanayicileri İzmir’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyacaklarını kaydetti. Bu tür toplantılarda işbirliklerinin artmasını dilediğini kaydeden Tiryaki, Gaziantep’te ağustos ayında yaşadığı terör saldırına dikkat çekerek, “Saldırıda hayatlarını kaybedenlere rahmet diliyorum. Bu süreç içerisinde gerek kent yönetiminin, gerek sivil toplum örgütü yöneticilerinin, en önemlisi de Gaziantep halkının gösterdiği birlik, beraberlik ve dayanışma takdire şayandı. Bu birlik ve beraberlikle terörün biteceğine dair inancım daha da artıyor.” ifadelerini kullandı.

        Ardından kürsüye çıkan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, şehrin sanayideki gelişimini tarihten örnekler vererek aktardı. Yıllardan bu yana artarak devam eden ihracat grafiğini sunumla aktaran Konukoğlu, 2023 yılı için de 30 milyar dolar ihracat hedeflediklerini kaydetti. Konukoğlu, iki şehrin sanayicileri arasında işbirliği köprülerinin kurulmasının önemli bir adım olacağına dikkat çekti. 2023’ün ardından, diğer büyük hedef olan 2071 için de değerlendirmede bulunan Konukoğlu, “2071 vizyonuna birer temel taş, birer tuğla da biz koyabilirsek, bunun neticesinde ileride torunlarımıza ‘Biz buralara birer tuğla koymuşuz’ diyebiliriz.” açıklamasını yaptı.

        EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise şunları söyledi: “Birliktelik mesajını vermek, güncel, ekonomik gelişmeler konusunda fikir alışverişinde bulumak için geldik. ‘Akıl akıldan üstündür’ dedik. Ortak işbirliklerini nasıl geliştirebiliriz düşüncesiyle geldik. Bütün bunların önünde gelmemizin bir sebebi vardı. Biz ülke olarak teröre ne alışığız ne de boyun eğeriz. Cumhuriyet kolay kazanılmadı. Gaziantep’te meydana gelen terör olayında sizin yaşadığınız acıları biz İzmir’de yaşadık. Foça’da meydana gelen terör olayında inanıyorum ki bizim yaşadığımız terör acısını siz de burada yaşadınız. Şehit olan her vatandaşımız, askerimiz polisimiz için onlara destek olmak için buradayız. Bayramda bile masum sivil insanları hayatlarına son vermeyi kendilerine hak gören terör belasını kınamak için buradayız.” Toplantının sonunda GSO ve EBSO arasında işbirliği anlaşması imzalandı.