Güneydoğu’da kadın olmak

Güneydoğu'da ilk kez bir kadın intiharı araştırılıyor.

Güneydoğu’da ilk kez bir kadın intiharı araştırılıyor. Zarife A’nın ölüm nedeni ailesi tarafından savcılığa yapılan şikayet üzerine soruşturulmaya başlandı. Ağabey Turgut kardeşinin öldürüldüğünden şüphe ediyor

Güneydoğu’da ilk kez bir kadın intiharı ile ilgili şikayette bulunuldu. Edinilen bilgiye göre, Nusaybin’in Abdülkadir Mahallesi’nde yaşayan 7 çocuk annesi Zarife A’nın (35) bir süre önce intihar ederek yaşamına son vermesi üzerine ağabeyi Salih Turgut, Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak eniştesi Ş.A. hakkında suç duyurusunda bulundu. Bir süre önce intihar eden 7 çocuk annesi Zarife A’nın baskılara dayanamayarak hayatına son verdiği ileri sürüldü.

DAYAK HASTANELİK ETTİ

Ağabey Turgut yaptığı açıklamada, kardeşinin intihar sonucu değil eşi tarafından öldürüldüğünü iddia etti. Kardeşinin, eşi tarafından sürekli şiddete maruz bırakıldığını, hatta yediği dayaklar yüzünden birçok kez hastanelik olduğunu söyleyen ağabey, Zarife’nin şiddet gördüğüne dair akrabalarının, komşularının ve çocuklarının da tanık olduğunu söyledi.

HEMEN DEFNETMEK İSTEDİ

Acılı ağabey Turgut, şöyle konuştu: “Ben İstanbul’da yaşıyorum. Nusaybin’de yaşayan kızkardeşlerim, Zarife’nin evinde çamaşır suyu ve tuz ruhu içerek intihar ettiğini haber verdiler. Ve cenazeyi de onlara da göstermeden hemen defnetmek istediklerini bildirdiler. Bunun üzerine ben cenazeyi bizi beklemeden defnetmeleri halinde haklarında suç duyurusunda bulunacağımı söyledim. Kardeşimin intihar ettiğine kesinlikle inanmıyorum. Çünkü kardeşim sürekli eşinin şiddetine maruz kalıyordu. Kardeşimin kendi isteğiyle değil eşi tarafından zorla çamaşır suyu içirildiğinden şüpheleniyorum.”

AŞİRET SUSTURUYOR

Kardeşinin eşinden gördüğü şiddet nedeniyle raporları da bulunduğunu, bu olayın aydınlığa kavuşması için Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığı’na eniştesi Ş.A. hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirten Turgut konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizim yöremizde aşiret sistemi nedeniyle kadınlar gördükleri zulüm karşısında susuyor. Birçok kez kardeşim gördüğü şiddet yüzünden hastanelik oldu. Emniyete başvurmaması için hep araya birileri girdi. Kardeşim çocukları için boşanmak istemiyordu. Kardeşimin öldürüldüğünden şüphe ediyorum. Büyüklerime sesleniyorum; bölgede intihar eden kadınları araştırsınlar. Çünkü aşiretler hüküm sürdüğü için her şey gizi kapaklı kalıyor. Bu yüzden bu davaların üzerine dikkatli gitsinler. ”

Soruşturma bölgedeki intiharlara ışık tutacak

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Meral Danış Beştaş bölgede kadın intiharlarının dikkat çekici boyutta olduğunu belirterek bugüne kadar hiçbir ailenin, intihar vakasının aydınlatılmasıyla ilgili talebi olmadığını söyledi. İlk kez kızları intihar etmiş bir ailenin cinayetten şüphelenerek kendilerine başvurduğunu ifade eden Beştaş şunları söyledi: “Biz bunun cinayet mi intihar mı olduğu konusunda geniş bir soruşturma yapılmasını sağlamaya çalışacağız. Belki bu olay nedeniyle kadın intiharları vakalarında aileler cesaret alırlar ve olayın soruşturulmasını talep ederler. Aldığımız ilk bilgiye göre, otopsi raporunda kadının gıda boğulması sonucu öldüğü tespit edilmiş. Biz bu raporun yeterli olmadığı görüşündeyiz. Bölgede kadın intiharları açığa çıkmıyor. Bu nedenle bir ilk olan bu olay diğer intiharlara da ışık tutabilir. “