Güngör; ‘Mahkeme heyeti Başbakan’ı da dinlesin’

Başbakan'a suikast şüphelisi Bağdat'ın avukatı Güngör: "Mahkeme heyeti Başbakan'ı da dinlesin"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Kütahya’da suikast girişimi hazırlığı yaptığı esnada yakalanarak tutuklanan Mustafa Bağdat’ın (33) Kütahya Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davasında, şüpheli Bağdat’ın avukatı Burcu Hatice Güngör’ün mahkeme heyetinden Başbakan’ı da dinlemesi talebinde bulunduğu öğrenildi.
Yoğun güvenlik önlemleri altında Kütahya Adliye Sarayı’na getirilen Bağdat’ın bugünkü davasında mahkeme; 19 Nisan’da olay yeri olan Linyit İlköğretim Okulu’nda keşif yapılmasına ve bir sonraki mahkemenin de 25 Nisan’da yapılmasına karar verdi. Şüpheli Bağdat’ın Ankara Barosu’na bağlı avukatı Burcu Hatice Güngör ise mahkeme heyetinden Başbakan’ı da dinlemesi yönünde istekte bulundu. Avukat Güngör, Başbakan Erdoğan’ın Ankara’daki bir mahkemede değil, özellikle Kütahya Ağır Ceza Mahkemesi heyeti önünde dinlenilmesini talep etti.

Kütahya’da 12 Eylül 2005 günü Başbakan Erdoğan’a 2005-2006 eğitim öğretim yılının açılışı için Linyit İlköğretim Okulu’nda katıldığı törenin bitiminde şüpheli Bağdat, tepki göstermiş ve suikast hazırlığında olduğu esnada polisin etkisiz hale getirmesiyle göz altına alınmıştı. Olayla ilgili olarak sorgulanan Bağdat’ın elinde taşıdığı poşetin içindeki bir ekmeğin arasında kuru sıkıdan bozma bir silah ele geçirilmiş, aynı gün basının karşısına geçen Kütahya Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Şerif Eren de Bağdat’ın suikast hazırlığı içinde olduğunun anlaşıldığı yönünde açıklama yapmıştı.

Bağdat, olayla ilgili olarak hazırlanan iddianamede; ‘Başbakan’ı tasarlayarak öldürmeye teşebbüs etmek ve 6136 sayılı yasaya muhalefet etmek’ suçlarından 13 ile 20 yıl arasında ceza alması istemiyle yargılanıyor.