İstanbul’da minibüs köprüden yola uçtu!

Kontrolden çıkan bir yolcu minibüsü içindeki yolcularla birlikte köprüden alt yola uçtu.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Güngören'deki minibüs kazasında 4 vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi. Mutlu, "Şehir içerisinde trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı şehirler arası yollarda hayatını kaybedenlerle mukayese edildiğinde bir denklik var. Şunu göz ardı etmemek lazım. Şehir içleri ölümle sonuçlanan trafik kazaları itibariyle daha az tehlikelidir diye düşünmemek gerekiyor." dedi.

Vali Mutlu, bugün öğle saatlerinde Güngören de meydana gelen minibüs kazasıyla ilgili gazetecilerin sorularını cevapladı. Kazayla ilgili bilgi veren Mutlu, "Güngören ilçemizde bir minibüsümüzün tek taraflı olarak yapmış olduğu kaza sonucunda 4 yurttaşımız hayatını kaybetti. İki vatandaşımızın ağır yaralı olarak tedavileri sürüyor." şeklinde bilgi verdi. Şehir içi ve şehirler arası yollarda meydana gelen kazaları karşılaştırdıklarını belirten Mutlu, "Şehir içinde trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı şehirler arası yollarda hayatını kaybedenlerle mukayese edildiğinde bir denklik var. Şunu gözardı etmemek lazım. Şehiriçleri ölümle sonuçlanan trafik kazaları itibariyle daha az tehlikelidir diye düşünmemek gerekiyor. Maalesef şehir içindeki kazalarda da çok sayıda insanımız hayatını kaybedebiliyor. Şehirlerarası yollara başa baş giden bir istatistik var. Burada tabi şehir yoğunluğunun getirdiği bir kaza riski olmakla birlikte, bu olayda da bilindiği gibi maalesef sürücü kusurları her zaman trafik kazalarının yüzde 95 risk nedeni." diye konuştu.

Güngören'deki kazada ilk trafik bilgilerine göre aşırı süratin olduğunu söyleyen Mutlu, "Sonucunda hayatını kaybeden yurttaşlarımız oldu. Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun inşallah. Geride kalanlarına sabırlar diliyorum. Bizim trafikte kurallara uyma konusunda çok daha dikkatli olmamız gerektiğini net gösterecek acı bir olay. Tabi ki toplu taşıma araçlarında vuku bulduğunda da bu tür yüksek kaza oranlarına da ulaşılabiliyor. Çok ender de olsa bu tür hadiseler vuku bulduğunda da hepimizin yüreği yanıyor. Elbette ki bu konuda denetimlerimizi sürdürmekle birlikte asıl denetimin insanların kendi kontrollerinde olması ve herkesin kendi denetimini daha yoğun yaparak kurallara riayet etmesi esastır." şeklinde konuştu.

Minibüslerin kaldırılmasıyla ilgili çalışma olup olmadığına yönelik soruya cevap veren Mutlu, "Büyükşehir belediyemizin bu konuyla ilgili çalışmaları var. Bütün minibüsleri toplu taşıma araçları olmaktan çıkartmak şeklinde değil. Bunlarla ilgili düzenlemeler getiriyor. E-5 üzerinde minibüslerin yolcu taşıması kaldırıldı. Ve onlara yeni düzenlemeler getirildi. Bunun gibi farklı uygulamaları da büyükşehir belediyemiz düşünüyor. Toplu taşıma hizmetlerinde İstanbul'da transfer noktasında baktığınızda halkımızın yüzde 85'i bunu kullanıyor. Minibüsler de bunun önemli bir parçası. Her ne kadar ağırlıklı bir kısmı metro metrobüs İETT gibi vasıtaları kullanmak suretiyle seyahat ediyorlarsa da, taksilerin servis araçlarının minibüslerin özel halk otobüslerinin de toplu taşıma içerisinde önemli bir yeri var." dedi.

Büyükşehir Belediyesi'nin bu yöndeki çalışmalarını desteklediğine dikkat çeken Mutlu, "Şehir halkının İstanbulluların rahat edeceği güvenli bir ulaşım stratejisine de mutlaka alt yapımızı kavuşturmamız gerekiyor. Minibüsler de bunun bir parçası." şeklinde sözlerine son verdi.