Gurbetçi ailenin sevinci

Gurbetçi aile, Norveç’e karşı ilk raundu kazandı

Norveç hükümetinin koruyucu aileye verdiği çocuklarını geri alamayan gurbetçi Yavuz-Süheyla Dündar çiftinin açtığı velayet davasında, çocukların Türkiye’de bulunmaları halinde Norveçli çiften alınarak Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Sosyal Hizmetler Antalya İl Müdürlüğüne teslim edilmesine karar verildi.

Ayrı yaşadıkları dönemde çocukları Selim ve Yasin, Norveçli koruyucu aileye verilen ve yeniden birleştiklerinde çocuklarını geri almak için hukuk mücadelesi başlatan Süheyla-Yavuz Dündar çiftinin avukatı Kadri Kutluay, Manavgat 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde ’’velayetin tevdi’’ yönünde açılan davanın ikinci duruşmasının yapıldığını bildirdi.

Basına kapalı gerçekleştirilen duruşmaya, Süheyla-Yavuz Dündar çiftinin yanı sıra Norveçli koruyucu aile Karsten Flo ve Anette Rugland’in avukatı Haluk Avcı ile her iki tarafın da tanıklarının katıldığını kaydeden Kutluay, 12 saat süren duruşmaya, Norveçli çift ile çocuklar Selim ve Yasin’in katılmadığını söyledi.

Kutluay’ın verdiği bilgiye göre, tanıkların dinlenmesinden sonra duruşmada, mahkeme, Selim ve Yasin’in Türkiye’de bulunmaları halinde Norveçli çiften alınarak, SHÇEK Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne verilmesine karar verdi.

-TÜRKÇE’NİN ÖĞRETİLMESİ KARARI-

Avukat Kadri Kutluay, Manavgat 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin, ilk mahkemede olduğu gibi anne Süheyla ve baba Yavuz Dündar’ın hafta sonu çocuklarını görebilmelerine ilişkin kararı yinelediğini bildirdi.
Kutluay, Selim ve Yasin’e, Norveç’teki okullarıyla denkliği bulunan Türkiye’deki bir kurumda oluşturulacak uzman kadroyla, ana dilleri Türkçe eğitim verilmesine karar verildiğini de söyledi. Mahkemenin ayrıca, 15 Eylüle ertelenen davanın üçüncü duruşmasında gurbetçi ailenin çocuklarının hazır edilmesi ve dinlenmesine karar vererek, çocuklar için Norveççe bilen bir pedagog ve Norveççe bilen bir tercümanın da duruşmada hazır edilmesini kararlaştırdığı bildirildi.

-YURT DIŞINA ÇIKIŞLARI YASAK-

Dündar çiftinin avukatı Kadri Kutluay, çocukların Norveçli koruyucu aileden alınarak SHÇEK Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne verilmesi kararının sevindirici olduğunu söyledi. Kutluay, ’’Biz bunun daha fazla uzatılmamasını, verilen mahkeme kararına Norveçli ailenin saygı göstererek çocukları yetkili makamlara teslim etmesini bekliyoruz’’ dedi.

Mahkemenin, kesin kararını 15 Eylülde açıklayacağını da kaydeden Kutluay, Dündar çiftinin çocuklarının daha önce yurt dışına çıkış yasağı konusunda alınan ihtiyati tedbir kararı nedeniyle halen Türkiye’de bulunduklarını sandıklarını dile getirdi. Kutluay, çocukların bulunması için çalışmaları güvenlik güçleriyle birlikte sürdürdüklerini söyledi.

Kutluay, duruşmayla ilgili gelişmeleri Norveç 2 TV’nin muhabirlerinin de izlediğini belirtti.

-AİLE KARARDAN MEMNUN-

Öte yandan, aylardır çocuklarını göremeyen Süheyla-Yavuz Dündar çifti, mahkemenin verdiği kararın mutluluğunu yaşıyor. Bu kararla çocuklarına kavuşmalarının önünün açılacağını anlatan Yavuz Dündar, Selim ve Yasin’in SHÇEK Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne teslim edilmesiyle, yeniden Türk dili ve kültürünü öğreneceklerini kaydetti.

Anne Süheyla Dündar da mahkemeden çocuklarıyla birlikte ayrılacağını umduğunu, ancak çocuklarının duruşmaya getirilmemesine üzüldüğünü belirterek, verilen kararla çocuklarına kavuşma konusunda önemli bir adım atıldığını kaydetti.

Süheyla-Dündar çifti, Norveçli koruyucu ailenin Antalya’nın Manavgat ilçesinde çocuklarıyla birlikte tatil yaptığını öğrenerek, Mayıs ayında Manavgat’ta velayet davası açmıştı.

Ailenin başvurusuyla çocukların yurt dışına çıkarılması, Manavgat’ta mahkemece verilen ihtiyati tedbir kararıyla yasaklanmıştı. Karara ve aramalara rağmen, aile bugüne kadar çocuklarına kavuşamamıştı.