Gurbetçiler sınır dışı tehdidi altında

Alman Federal Anayasa Mahkemesi, 2000 yılından itibaren Alman makamlarına haber vermeden Türk vatandaşlığına geçen Türklerin Alman vatandaşlıklarının düştüğüne hükmetti.

Almanya Federal Anayasa Mahkemesi, Türk tabiiyetine geçtiği için Alman vatandaşlığı iptal edilen bir gurbetçinin şikayetini reddetti. Böylece çifte vatandaş durumundaki 60 bin gurbetçi, sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Mevcut karar ile Almanya’da yaşayan on binlerce Türk’ün yeni yasaya göre mahkeme edilmesi ve hatta ayrı bir hukuki yoruma göre, mahkemenin uygun görmesi halinde sınır dışı bile edilmesinin yolu açıldı. Karar gurbetçileri tedirgin ederken, Alman vatandaşlığını hukuki olarak kaybeden Türklerin sayısının 60 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Almanya Türk Toplumu ise mahkeme kararını şaşkınlıkla karşıladı.

Mahkemenin “Alman devletinin vatandaşı olan kişiler başka bir ülkenin vatandaşlığını aldıklarında, Almanya bu kişilerin vatandaşlıklarını düşürebilir.” hükmünde bulunması, ülkedeki on binlerce Türk’ün geleceğini belirsizliğe soktu. Mahkeme, Alman vatandaşlığına geçtikten sonra tekrardan Türk vatandaşlığına geçenlerin “Alman vatandaşlık hakkını kaybettiklerini” teyit etti. 2000’den önce Alman vatandaşı olan Türkler ise çifte vatandaş olarak kalabilecek. Vatandaşlığı düşen Türklerin tekrar Alman vatandaşlığına başvurmaları gerekecek. Ancak Türklerin birçoğunun devletten işsizlik yardımı alıyor olmalarından dolayı vatandaşlığa geçişleri mümkün olmayacak. Almanya Türk Toplumu, çifte vatandaş olduğu için Alman vatandaşlığını kaybedenler hakkında verilen kararı üzüntüyle karşıladı.