Gurbetçilere oy kullanma ihtimali doğdu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, gerekli yasal düzenlemelerin yapılması halinde yurt dışında yaşayan vatandaşların önümüzdeki genel seçime katılabileceğini söyledi.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nin davetlisi olarak geldiği Zonguldak’taki partisinin teşkilat binasında basın toplantısı düzenleyen Öymen, daha önce çeşitli gerekçelerle yurttaşların Türkiye’deki seçimlere katılmasına karşı çıkan Federal Alman Hükümeti İçişleri Bakanı’nın bu konuya sıcak baktığı yönünde bugün yeni bir haber aldıklarını belirtti. Öymen, “4 milyon insanımız yaşıyor yurt dışında, bu yaklaşık 2 milyon seçmen demek. Daha önce Almanya buna karşı çıkıyordu. En son bir eyaletin İçişleri Bakanı, yakında Başbakan olacak. Bize ‘Eğer Federal Hükümet’in İçişleri Bakanı buna sıcak bakarsa ben de desteklerim’ demişti. Genel Başkanımız Deniz Baykal’ın talimatı üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a konuyu ilettim. Başbakan da ilgilendi ve ‘Ben talimat veririm’ dedi. Bugün aldığımız habere göre Federal Hükümeti’nin İçişleri Bakanı buna olumlu baktığını söylemiş. Yarından itibaren derhal gerekli hukuki düzenlemeleri yaparak yurt dışındaki vatandaşlarımızın ilk seçimlere katılmalarını sağlamaktır.” dedi.

Öymen, gazetecilerin, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın’ın “solda ittifak” arayışlarıyla ilgili sorusu üzerine “Birleşme diyenin öneri getirmesi lazım. Nasıl olacakmış birleşme? Yani biz yüzde 20 oy almış bir parti olarak yüzde 1,5 oy almış bir partinin önüne gidip diz mi çökelim? Bunu mu istiyorsunuz? Makul olan, en büyük partiye gelirsiniz katılırsınız, biz de size kollarımızı açarız. Birleşme böyle olur başka nasıl olur?” diye konuştu.