Gurbetçilerin şikayeti var!

Yaz tatilini geçirmek için Türkiye'ye gelen gurbetçiler, en çok Sırbistan ve Bulgaristan gümrüğündeki rüşvetten şikayetçi.

Almanya’dan gelip Bartın’a giden Ahmet Yücel, “22 yıldır karayolu ile gidip geliyorum. Bu Sırplar’dan ve Bulgarlardan çektiğimiz kadar kimseden çekmedik. Yetkililerin buna bir an önce çözüm bulmasını istiyoruz.” dedi.

Ayşe Emin ise, Sırp ve Bulgar gümrüklerinden çıkış yapmak için saatlerce kuyrukta beklediğini belirterek, “Cuma günü Almanya’dan yola çıktık. 2 günde Kapıkule’ye gelebildik. Bulgar gümrüğünde 500 metrelik mesafeyi 12 saatte geçebildik. “diye konuştu.

Kapıkule’ye gelene kadar 200 Euro’dan fazla rüşvet verdiğini vurgulayan Kadir Ulaş da, özellikle Sırp gümrüğünde çorba parası vermeden çıkış yapmanın imkansız olduğunu dile getirdi. Çorba parası vermeden gelmenin imkansız olduğunu dikkat çeken Ulaş, “Pasaportu uzattığımız her yerde rüşvet var. Ya çorba parası istiyor ya da ikram istiyor. Vermediğimiz zaman da saatlerce kuyrukta bekletiyor. Özellikle Bulgar gümrüğünde personel çok az. Perondaki görevli bir saat çay sigara içiyor. Karşı çıktığımızda da bize hakaret ediyorlar.” şeklinde konuştu.

Almanya’da elektronik teknisyeni Mert Kocaman, “Biz memleketimize döviz kazandırmak için günlerce yollardayız. Her yıl aynı sorunları yaşamaktan bıktık. Hükümetimizin buna çözüm bulmasını istiyoruz. Bir daha kesinlikle karayolu ile Türkiye’ye gelmeyeceğim.” ifadelerini kullandı.

GURBETÇİLER MÜZİK EŞLİĞİNDE KARŞILANIYOR

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden yola çıkan gurbetçiler, uzun ve yorucu bir yolculuğun ardından ulaştıkları Kapıkule’de, müzik eşliğinde karşılanıyor. Bu yıl ilk kez uygulamaya konulan müzik sistemi ile gümrük sahasına Türk pop ve sanat müziği şarkıları yayını yapılıyor. Gümrük işlemlerini yaptırmak için kuyrukta bekleyen gurbetçiler ise uygulamadan memnun.

Kapıkule Sınır Kapısı’nda çıkış işlemlerini yaptırmak için kuyrukta bekleyen gurbetçilere Türk Bayrağı dağıtıldı. Gümrük yetkilileri tarafından gurbetçilere dağıtılan bayraklar araçların çeşitli yerlerine yapıştırılarak Türk gümrüğünden çıkış yapıyor.