“Gürcistan’a geçiş yapanlar yanında ilaç götürmesin”

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası, Sarp Sınır Kapısı'ndan Gürcistan'a ilaçla geçenler hakkında yasal işlem başlatıldığını bildirdi.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası, Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a ilaçla geçenler hakkında yasal işlem başlatıldığını bildirdi.

“İlacın içeriğini tahlil edemedikleri için her türlü ilaca aynı muameleyi yapıyorlar.” diye açıklama yapan oda, Gürcistan’a gidecek kişilerin acil değilse yanlarında ilaç ve benzeri şeyler bulundurmamasını istedi.

Odadan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Acil bir durum ise yeminli tercümanlara tercüme edilmiş noter tasdikli reçete ve ilaç kullanım belgelerinin yanlarında olması gerekir. Bu günlerde birçok vatandaşımız bu konu ile ilgili zor durumdadır. Halen Batum’da bu yüzden tutuklu olan vatandaşlarımız mevcuttur.”

Türkiye’nin Güristan Başkonsolosluğu da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. ‘Kırmızı, yeşil reçeteli ve kontrole tabi ilaçların Gürcistan’a getirilmesi hakkında önemli duyuru’ başlıklı açıklamada, şu bilgiler yer aldı: “Ülkemizde kırmızı, yeşil reçetelerle ya da kontrole tabi ilaç kategorisinde satılan ilaçlarla (örnek: Lyrica, Suboxone vb.) Gürcistan’a gelinmesi ve ilaçların Gürcistan sınır kapılarında üzerinizde, aracınızda bulunması halinde hakkınızda Gürcü makamlarınca yasal işlem yapılacağını, hapis ve yüksek para cezasına çarptırılacağınızı tekrar hatırlatmak isteriz. Bu tür ilaçların beraberinizde Gürcistan’a getirilmesi zorunlu ise, önceden Gürcistan’ın Sınır Kapısı Gümrük Müdürlüğü’ne bilgi verilmesi, reçetenin örneğinin ve İngilizce çevirisinin (reçetede kişinin adı, soyadı, cinsiyeti, yaşı, teşhisi, narkotik ve/veya psikotrop maddenin ticari ve menşe ismi, dozajı, hap ve ampul sayısı, kullanışı ve tedavi süresi hakkında bilgi yer alacaktır), reçeteyi veren doktorun lisansının İngilizce çevirisinin, reçetenin ve doktor lisansının gerçek olduğunu teyit eden imzalı ve mühürlü bir belgenin (belgede yetkili makamın ismi, adresi, irtibat kişi, telefonları bulunacaktır) kişinin beraberinde bulunması gerekmektedir. İlacı yüksek miktarda getirmeyiniz. Sadece kısa süreli kullanım için, reçetede belirtilen günlük kullanıma göre çok az sayıda getiriniz. Bu tür ilaçlar Gürcistan’da uyuşturucu madde olarak piyasaya sürülebildiği için, Gürcü makamlarının bu tür ilaçlar konusunda yoğun tedbirler aldıklarını, yasal sürecin uzun sürdüğünü ve hapis cezalarıyla sonuçlanabildiğini belirtmek isteriz.”