Gürcistan’da gerginlik tırmanıyor

Rusya'nın Gürcistan'ın özerk bölgeleri Güney Osetya ve Abhazya arasında gerginlik tırmanmaya başladı.

Rusya’nın Gürcistan mallarına standartlara uymadığı gerekçesi ile yasak getirmesi, güvenli olmadığı gerekçesi ile de sınır kapılarından birini kapatmasının ardından, Gürcistan Parlamentosu da Rus barışgücü askerlerinin kendi egemenlik alanları içinde kalan topraklardan bir an önce çıkması yönünde karar aldı. Daha önceki aylarda alınan kararlara göre Rusya Gürcistan’da bulunan askeri üslerini taşımaya başlamıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Gürcistan Abhazya ve Güney Osetya’da oluşturulan barış ortamını sabote etmeye devam ediyor.” dedi. Gürcistan Parlemento Başkanı Nino Burdzhanadze, bölgede uluslararası barışgücü askerleri görmek istediklerini, Rusya’nın bu değişime yanaşmadığını belirtti. Burdzhanadze, “Biz Rusya ile bu tür bir anlaşma imzalamadık, Rusya illuzyon yaparak bölgede kalmaya devam ediyor.” iddialarında bulundu.

Gürcistan, Rusya’nın bölgede ayrılıkçı hareketleri desteklediği, kendi egemenlik alanlarına fiili bir müdahalede bulunduğunu iddia ediyor. Rusya da, 1990’lı yıllarda bölgede başlayan kanlı çatışmalar sonunda krizi önlemek amacı ile barışgücünün oluşturulduğunu, bunun da yapılan ikili anlaşmalar çerçevesinde hukuki temelinin olduğunu savunuyor.

Gürcistan Dışişleri Bakanı Gela Bezhuashvili, iki ülke arasında tansiyonun bir an önce düşürülmesi gerektiğini belirterek, “Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımız Mihail Saakaşvili, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Moskova’da bir görüşme gerçekleştirecek. Ümidimiz orada bu sorunlara bir çözüm bulunmasıdır.” açıklamasında bulundu.

Abhazya Parlamentosu da, Rus barışgücü askerlerinin bölgeden çıkarılmasını Gürcistan’a karşı savaş sebebi sayacakları kararına vardı. “Abhazya, Rus barışgücü askerlerinin yerine uluslararası barışgücü askerleri istememektedir.” denildi. Gürcistan resmi kaynaklarına göre, 1990 yılında Abhazya ile Gürcistan arasında çıkan kanlı çatışmalarda 10 bin kişi ölmüş, 300 bin kişi yerlerinden edilerek mülteci konumuna düşmüştü.