Gürcü çiftçiler Türkiye’de dava açtı

Gürcistan sınırları içinde yaşayan ve asılları Türk olan Gürcü çiftçiler, çalınan hayvanlarının hakkını aramak için Türkiye'ye geldi.

S.A. (26) ve Ö.Ş. (33) tarafından çalındığını ve Türkiye sınırlarına kaçak olarak geçirilerek satıldığını iddia etti.

Çıldır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan Kazumov ve Guraşuili, Gürcistan barosuna kayıtlı avukat Tamaz Nızharadze ile birlikte geldikleri Çıldır Adliyesi önünde başlarına gelen bu talihsiz olayı tercüman vasıtası ile anlatmaya çalıştı. Geçimlerini hayvancılık ve çiftçilik yaparak kazandıklarını ifade eden Gürcü çiftçiler, kiraladıkları tarlada hayvanları için yer yaptıklarını ve hayvanların burdan çalındığını söyledi.

Gürcü avukat tuttuklarını ve haklarını sonuna kadar arıyacaklarını dile getiren Gürcü çiftçiler, perişan olduklarını ve elde avuçta ne varsa hepsinin çalındığını söyledi. Yedi ailenin umudu olduklarını belirten çiftçiler, hayvanları veya satılmışsa paralarını almadan gitmeye niyetleri olmadıklarını dile getirdi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Çıldır Cumhuriyet Savcısı Kemal Durmaz, böyle durumlarda devletin söz konusu çalıntı hayvanlara veya satılmışsa elde edilen paraya el koyduğunu ve makheme süresi boyunca paranın veya hayvanların kontrol altında tutulduğunu, nihayetinde mahkeme sonuçlandığında haklı olan tarafa geri iade edildiğini söyledi.