Gürcü öğrenciler; ‘Bu ziyareti ve Artvin’i asla unutmayacağız’

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları için Artvin'e gelen Gürcü öğrenciler, Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu'yu ziyaret etti.

Öğretmenleriyle birlikte Gürcü öğrencileri makamında kabul eden Vali Cengiz Aydoğdu, Mustafa Kemal Atatürk’ün bu bayramı çocuklara armağan ettiğini belirterek, “Çocuklar bir ülkenin geleceğidir. Son yıllarda biz Türkiye Cumhuriyeti olarak bu bayramı tüm dünya çocuklarıyla paylaşıyoruz. Bu çerçevede gelen çocuklar, Türk kültürünü tanıyorlar. Zaten Gürcistan bizim hem komşumuz, hem akrabamız, hem de dostumuzdur. Aynı coğrafyada yaşıyoruz, bu çocukları da kendi çocuklarımız kabul ediyoruz, o şekilde ağırlıyoruz. Artvin’den iyi izlenimlerle ayrılacaklarını umarak hoş geldiniz diyoruz” dedi.

Artvin’de olmaktan son derece mutlu olduklarını söyleyen öğrenciler ise bu ziyareti ve Artvin’i asla unutmayacaklarını söyledi.

Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç’ı da ziyaret eden Gürcü öğrenciler, kendilerine Artvin’i görme fırsatı veren başta Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Şevki Mütevellioğlu olmak üzere tüm Artvinli yetkililere teşekkür etti. Cafer Tulmaç da, bu bayramın dünya çocuklarına armağan edilmiş tek bayram olduğunu hatırlatarak, “Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ ilkesinin devamı amacıyla, tüm çocukların birbirlerini tanımaları, sevip kaynaşmalarının ayrı bir önemi olduğuna ve dünya barışına katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Biz de en kısa zamanda kendi ülkelerini ziyaret edeceğiz, okullar arasında dostluk kuracağız” diye konuştu.