Güres Federasyonu’nun 2005 yili degerlendirme toplantisi Nigde’de yapildi

NIGDE - Türkiye Güres Federasyonu (TGF) 2005 yili degerlendirme ve 2006 yili planlama toplantisini Nigde'de yapti.

Çamardi ilçesi Demirkazik köyündeki Mümtaz Çankaya Demirkazik Dag ve Kayak Evi toplanti salonunda yapilan,’TGF 2005 yili Milli Takimlar Performans Degerlendirme ve 2006 yili Programi Planlama Toplantisi’ iki gün sürdü. Geçirdigi rahatsizlik nedeniyle TGF Baskani Recai Ustaoglu’nun katilamadigi toplantiyi as baskan Feride Metal ve genel sekreter Recep Sahin yönetti.

Toplantinin son günü güresçileri ziyarete gelen AK Parti Nigde Milletvekili Erdogan Özegen, güresçilerin kamp yeri olarak seçtikleri, ancak spor salonu olmadigi için çadirda kamp yaptiklari tesise spor salonu yapmak için verdikleri sözü tuttuklarini belirtti. Özegen, spor salonu yapilmasi için gerekli ödenegin Il Özel Idare’ye aktarildigini, projesinin ise son asamaya geldigini söyledi.

Toplantinin organizasyonunu üstlenen Güres Federasyonu Teknik Kurul Üyesi ve Kahramanmaras Gençlik ve Spor Il Müdürü Ahmet Ak ise,Türk güresinin 2005 yilinda en çok madalya alan spor dali oldugunu ve federasyon olarak da en basarili federasyon seçildigini hatirlatti. 2005 yilinda Türk güresinin iyi bir çikis yakaladigini, amaçlarinin bu çikisi devam ettirerek güreste mükemmeli yakalamak oldugunu kaydeden Ak, “2006 yilinda ise Türk güresinde yeniden bir çikis hamlesi ve bir seferberlik baslatacagiz. Hedefimiz örnek aldigimiz basketbolün 12 dev adam projesi gibi bir slogan gelistirip 2006 yilinda 81 ilimize ve ilçelerimize Türk güresini yaymak” dedi.

Ak, Türkiye genelinde 27 tane güres egitim merkezinin bulundugunu hatirlatarak, 2005 yilinda güresi yatili bölge okullarina ve diger ilkögretim okullarina yaymaya çalistiklarini, 12 ilde bunu gerçeklestirdiklerini, 2006 yilinda da bu okul sayisini artirmayi amaçladiklarini ifade etti.

Türk güresi için canla basla çalistiklarini kaydeden Ak, “Türk güresine gönül veren insanlar olarak canla basla 2006 yilinda mükemmeli yakalamak için bir çalisma içerisinde olacagiz. Bu çalismalar sonucunda ise inaniyorum ki, 2008 Pekin Olimpiyatlari’nda ülkemizi en iyi sekilde temsil edecegiz ve bol madalya ile insallah dönecegiz” diye konustu.