Gürol Doğan’ın tahliye talebi reddedildi

Mahkeme heyeti oy çokluluğuyla sanık Gürol Doğan'ın tutukluluk halinin devam etmesine karar verdi.

Kayseri’de Hava İkmal Bakım Merkezi’de görev yapan 3 astsubayın, askeri belge üzerinde tahrifat yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınması sürecinde, astsubaylara hipnoz yapıp işkence uyguladığı iddiasıyla tutuklanan emekli Yarbay Gürol Doğan’ın yargılanmasına devam edildi.

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Doğan katılırken, davacı astsubaylardan Ali Balta, Orhan Güleç ve İsmail Dağ ise katılmadı.

Duruşmada, davacılardan Balta’nın bir önceki duruşmada fotoğraflarından teşhis ettiği Kayseri Jandarma Alay Komutanlığı İstihbarat Şubesi’nde görevli 1 subay ile 3 astsubay tanık olarak ifade verdi.

Tanıklar, ifadelerinde gözaltına alınan 3 astsubayı ve tutuklu bulunan Gürol Doğan’ı daha önce tanımadıklarını, kendilerine askeri savcılık tarafından verilen görev gereği, gözaltına alınan 3 astsubayla ilgili ilişki içinde oldukları sivil kişilere yönelik çalışma yaptıklarını, sorguya katılmadıklarını, ifade almadıklarını söylediler.

Sanık avukatlarından Sümer Erol, müvekkili hakkında hipnoz ve hipnoza bağlı işkence iddiasıyla dava açıldığını hatırlatarak, ”Hipnoz bir kişinin kendi rızası olmadan yapılamaz. Davacı astsubayların gözaltı süresince 12 defa adli muayeneden geçirilmiş. Psikiyatri raporları da var. Astsubayların avukatı da 17 sayfalık ifadeye bir ‘işkence veya hipnoz var’ diye şerh koymamış” diyerek, müvekkilinin tahliye edilmesini istedi.

Savunma avukatlarından Ahmet Çelebi ise yargılamanın askeri mahkemede yapılması gerektiğini belirterek, görevsizlik kararı verilmesini talep etti.

Mahkeme Savcısı Mustafa Sarıçam, sanığın tutukluluk halinin devamını istedi.

Mahkeme heyeti oy çokluluğuyla sanık Gürol Doğanın tutukluluk halinin devam etmesine, astsubaylar hakkında Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde açılan dava dosyasının istenmesine karar verdi.

Kayseri’de garnizonla ilgili bir belge üzerinde tahrifat yaptıkları iddia edilen astsubay Ali Balta, İsmail Dağ ve Orhan Güleç, Ankara Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi tarafından 17 Mart tarihinde yapılan duruşmada ”Resmi evrak üzerinde tahrifat yapmak” suçundan tutuklanmış, daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı.

Serbest bırakılan 3 astsubay, emekli Yarbay Gürol Doğan hakkında kendilerine işkence yaptığı ve hipnozla ifadelerini aldığı iddiasıyla dava açmışlardı.

Emekli Yarbay Gürol Doğan, Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 12 Ocak tarihinde yapılan ilk duruşmada tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Bu arada, tutuklu sanık Gürol Doğan’ı korumakla görevli bir jandarma erinin tansiyonunun düşmesine bağlı olarak yere düşüp bayılması sonucu duruşmaya 15 dakika ara verildi.