Gürsel Tekin aday adaylığını açıkladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığını Kadıköy Meydanı'nda düzenlenen ve miting havasında geçen toplantıda açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığını Kadıköy Meydanı’nda düzenlenen ve miting havasında geçen toplantıda açıkladı. Tekin, “Kendimi sizlere emanet ediyorum.” dedi.

Kadıköy Rıhtım Meydanı’nda partililere seslenen Tekin, Kentsel Dönüşüm Yasası’nı eleştirdi. Bu yasayla tapuların bir anlam ifade etmeyeceğini belirten Tekin, “Yüz yıllık Sultan Mahallesi’nde oturan Roman kardeşlerimizi 60 kilometre öteye sürgün ettiler. Tarlabaşı’ndaki yoksulları sürgün ettiler. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz yerinde dönüşümü mülkiyet sorununu uzun vadeli değil iki yıl içerisinde İstanbul’da mülkiyet sorunu yaşayan bütün yurttaşların sorunlarını sadece 2 yıl içerisinde çözeceğiz. Hiçbir yurttaşımız sürgüne tabi tutulmayacak.” diye konuştu.

Tekin, sorunları çözmek için söz vererek şöyle devam etti: “İlk işimiz, inşallah belediye başkanı olursam her iki planı da iptal edeceğim Fikirtepe Eğitim Mahallesi Dumlupınar’ın dönüşümü için size tahsis etmek benim boynumun borcu olacaktır.”

‘GEZİ RUHU BİN YIL KALBİMİZDE YAŞAYACAK’

Gezi parkı olaylarına da değinen Tekin, Gezi direnişinin ne son ne ilk olacağını, bin yıl Gezi direnişi ruhunun kalplerinde yaşayacağını söyledi.

İstanbul’un tarihi yarımadasını 24 saat yaşanabilir hale getireceklerini ifade eden Tekin, “Paris’te olduğu gibi Londra’da olduğu gibi gelişmiş bütün şehirlerde olduğu gibi milyonlarca turiste ev sahipliği yapabilecek bir duruma getirmek için sadece 2 yıl gerekiyor. 2 yıl içinde 24 saat yaşayan, İstanbul’un tarihi yarımadası bir şehir haline dönecektir. Kısacası İstanbul’un birikmiş sorunlarını saatlerce anlatabilirim. En önemlisi ulaşım sorunu, çok kısa süre içinde çözülebilecek bir sorundur.” dedi.

Tekin şöyle devam etti: “Size şunu vaat ediyorum; Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında Gürsel Tekin’in belediye başkanlığı döneminde şeffaf, hesap verebilir, arınmış, yandaşlara yoldaşlara değil vatandaşa hizmet olacaktır. Bütün bu projelerin çözümü için paramız hazır. Kadromuz hazır örgütümüz hazır. İnşallah sayın genel başkanımızın parti yöneticilerimizin alacağı her türlü karar ön seçimse ön seçim, kamuoyu yoklamasıysa kamuoyu yoklaması, tamamına biz varız. Bizim birinci önceliğimiz İstanbul’da sosyal demokrat bir iktidar oluşturmaktır. Ve sosyal demokrat bir belediye yaratmaktır.”

Belediye başkanlığı için aday adaylığını açıklayan Tekin, “İnşallah ben de bugün burada ilan ediyorum. Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayıyım, kendimi sizlere emanet ediyorum. Hazır olarak çıkacağız. En kısa süre içerisinde İstanbul’un tamamının sorunlarını çözüp İstanbul’da iktidar olacağız. Sadece klasik bir belediye başkanı seçimi değil Türkiye’nin geleceğine karar vereceğiz. Biz bu kentin sahibiyiz. Ancak yönetimde söz sahibi değiliz. İşte bu yüzden diyoruz ki sizden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni yönetme iznini istiyorum. Yetki verin ki yaşanabilir bir şehir yaratalım.” diye konuştu.

CHP’nin geçmiş genel başkanlarını sayan Tekin, “Sayın Kılıçdaroğlu, baktığınızda cam gibidir. Bu taraftan baktığınızda öbür tarafı görme imkanınız vardır. Ama ne yazık ki Sayın Baykal, çok özür diliyorum, sayın Baykal, eğer bugün biz bir siyasal figür olduysak, Burada sayın Baykal’ın emeğinin ne kadar çok olduğunu biliyorum. Kendisine buradan saygılarımı selamlarımı göndermek istiyorum.” şeklinde sözlerine son verdi.