Gürsel Tekin’den Topbaş’a istifa çağrısı

İstanbul'a 3. köprü tartışmaları sürüyor. İstanbul CHP İl Başkanı Tekin, köprüyle ilgili Topbaş'ı istifaya çağırdı.

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, İstanbul’a yapılması planlanan 3. köprüye ilişkin “Ankara İstanbul’dan elini çekmeli. Eğer 3. köprünün kararını da Ankara verecekse, planlama yetkisi de Ankara’da olacaksa, sayın Topbaş’ında istifa etmesi gerekir diye düşünüyorum” dedi.

Tekin, Kadıköy’de bulunan Seyhan Müzik’e ait binada düzenlenen, “Sevdamız İstanbul” adlı kitabının imza gününde, sevenleriyle buluştu.

Burada bir gazetecinin, “İstanbul’a yapılması planlanan 3. köprü ile ilgili etkili sözleriniz vardı. Kitabın içinde onunla ilgili bölüm var mı? Bugün Sarıyer’de bununla ilgili bir eylem yapıldı. Düşüncelerinizi alabilir miyiz” şeklinde sorusuna Tekin, 3. köprü fikrini Türkiye’ye, İstanbul halkına ilk duyuranın kendisi olduğunu söyledi.

İstanbul’da yapılması planlanan 3. köprünün sıradan birinci köprü veya ikinci köprü projesi olmadığını savunan Tekin, projenin 130 kilometrelik güzergahı kapsayan bir proje olduğunu, bununda, bu güzergahta İstanbul’un akciğeri olan bütün orman alanlarını ve İstanbul’un kullanmış olduğu su havzalarını, barajları kapsadığını anlattı.

Gürsel Tekin sözlerini şöyle sürdürdü.

“Şimdi bu bölgede 3. köprü projeleri yapılır. Ama bugünkü Anayasa değişikliği taslağı gibi bütün AK Parti’nin alışagelmiş bütün projeleri gizli yürüyor. Bu gizliliği deşifre ettikten sonra ertelemek zorunda kaldılar. Şimdi hangi safhada olduğunu bilmiyorum. Cesaretle herhangi kimse üstlenmiş değildir. Sayın Topbaş da üstlenmiş değildir. Sayın Topbaş’ın 3. köprüye ihtiyacı varsa, sayın Topbaş’ı ilgilendirdiği için belediye meclisine getirmesi lazım. Ankara’nın 3. köprüyle işi olmaz. Ankara İstanbul’dan elini çekmeli. Eğer 3. köprünün kararını da Ankara verecekse, planlama yetkisi de Ankara’da olacaksa sayın Topbaş’ın da istifa etmesi gerekir diye düşünüyorum.”

Kitap yazma serüveninin ise Kadıköy Belediyesinde görevli olduğu dönemde başladığını belirten Tekin, 2006 yılından beri de bir internet sitesinde yazdığı yazıları toplayarak kitabını yazdığını anlattı.

Kitabının bir siyasetçi olarak kentle ve siyasetle ilgili olduğunu dile getiren Tekin, “Yazdığımız olayların tamamı belgelidir, bilgilidir. Yani afaki, birilerine iftira atalım anlayışı içerisinde değildir” diye konuştu.

Kitabının gelirini, İstanbul’un varoş denilen kesimlerinde ekonomik yoksulluğunun yanında sosyal yoksulluğu da bulunan vatandaşlar için başlatılan Cumhuriyet Halk Evleri (CHE) projesine bağışlayacağını ifade eden Tekin, “Umut ediyorum ki bu kitap önemli bir satış elde eder. Cumhuriyet halk evimize daha fazla katkımız olur. Daha çok CHE projelerine ihtiyacımız var” dedi.