Gürsu Belediyesi’nin Kaçkar 2013 Zirve Tırmanışı başladı

Bursa'da Gürsu Belediyesi Doğa Sporları Birimi tarafından bu yıl 5'incisi gerçekleştirilen Kaçkar Zirve Tırmanışı başladı.

Bursa’da Gürsu Belediyesi Doğa Sporları Birimi tarafından bu yıl 5’incisi gerçekleştirilen Kaçkar Zirve Tırmanışı başladı. 30 kişiden oluşan ekip, 7 günlük program kapsamında, Amasya, Sivas, Erzurum, Artvin Yusufeli, Rize Kaçkar dağlarından oluşacak rotayı izleyerek tırmanışı gerçekleştirecek.

Gürsu Belediyesi önünden harekete geçen 30 kişilik ekibe, Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, Belediye personeli ve doğa tutkunu Gürsulular katıldı. Amasya, Sivas, Erzurum, Artvin Yusufeli, Rize Kaçkar dağlarından oluşacak rota üzerinde bulunan şehirlerde kültürel temaslar ve gezi imkanı da sunulan program kapsamında Yusufeli’ ne ulaşımın ardından, araçlarla Sarıgöl, Altıparmak, Demirdöven, Yaylalar üzerinden geçilerek yürüyüşün başlayacağı Olgunlar Mahallesi’nde kamp kuruldu.
Tırmanışta ekibin ortak malzemeleri ve çadırlar kiralanan katırlarla taşınırken, ekip, kısa molalar vererek, ortalama 4 saatlik tempolu yürüyüşün ardından ana kamp yeri olan 2 bin 860 metre irtifadaki Dilberdüzü’ne ulaşarak kamp kurdu.

Patika yol ve zirveye yakın bölgelerde kaygan çakıl taşlarla kaplı zemin üzerinde yapılan 6 saatlik zorlu tırmanışın ardından, Kaçkar Dağı’nın zirvesine ulaşacak olan ekip, fotoğraf çekimlerini yapıp dinlendikten sonra, aynı rota üzerinden, yaklaşık 5 saat sürecek yürüyüşten sonra ana kamp alanına vararak geceyi orada geçirecek. Perşembe günü, ana kamp alanından ayrılarak, 4 saatlik yürüyüşle Olgunlar Mahallesi’ ne ulaşacak olan ekip, oradan araçlarla Yusufeli’ndeki kamp alanına geçerek orada konaklayacak ve şehir turu yapma imkanı bulacak. Cuma sabahı Yusufeli’nden ayrılacak olan ekip, Ayder Yaylasına geçerek kamp kuracak. Ekip içerisinde isteyenler Batum’a geçerek şehir turu yapabilecek.

Cumartesi günü ise Bursa’ ya dönmek üzere Ayder Yaylası’ ndan ayrılacak olan ekip, Rize, Trabzon üzerinden izlenecek dönüş güzergahında, ekibin durumuna göre Sümela Manastırı veya Uzungöl turu yapabilecek. Ardından, Giresun üzerinden yola devam edecek olan ekip geceyi Ordu, Samsun hattında geçirecek.

Gürsü Belediye Başkanı Orhan Özcü, şunları dile getirdi: “Doğa Sporları Birimimizce yürütülen çalışmalarla ilçemizde bu alanda güzel faaliyetler gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Önceki yıllarda da katılma imkanı bulduğum Kaçkar zirve tırmanışında, doğa tutkunu arkadaşlarımızla bir araya gelerek doğanın tadını çıkarma keyfini yaşamıştık. Bu yıl da aynı heyecanla yola çıktık. Tüm halkımızı bu tür faaliyetlerimizi takip etmeye ve bu faaliyetlerden faydalanmaya çağırıyorum. Sporun her dalı çok güzel, herkes kendisinin en keyif alacağı spor dallarında bu tür faaliyetlere katılsın diye biz bu hizmetleri sunuyoruz. Halkımızdan talep geldikçe biz sunacağımız imkanları genişletmenin yollarını ararız. Bizden talep etmeye çekinmesinler.”