Gürtuna siyasete atilacagini açikladi

ISTANBUL - Istanbul Büyüksehir Belediyesi eski Baskani Ali Müfit Gürtuna, Lütfi Kirdar Kongre ve Sergi Sarayi'nda verdigi iftar yemeginde, siyasete atilacagini açikladi.

Bezlerde herhangi bir ibare yer almazken, davetiyelerle bezlerin ayni renkte olmasi dikkat çekti.

Iftar yemegi sonrasi, davetlilere bir konusma yapan Gürtuna, ülkenin ekonomik ve siyasi anlamda gidisatini anlatti. Gürtuna, konusmasiyla yeni bir siyasi olusumun içinde oldugunun sinyallerini verdi. Gürtuna, mevcut ekonomiyi sanal alemdeki pembe tablolara benzeterek, “Türkiye’nin borcu ekonomik olarak ödenemeyecek duruma geliyor. Bu durumda bu borcu siyasetle öderiz. Ülkemiz için çok tehlikeli bir ödeme seklidir.” dedi.

Müfit Gürtuna, davetlilere yaptigi konusmanin ardindan basin mensuplarinin sorularini cevaplandirdi. Yeni bir siyasi olusum için zemin hazirladiklarini söyleyen Gürtuna, “Türkiye’nin siyasi, ekonomik anlamda çagdaslasmasi için vizyon belirliyoruz. Çesitli sivil toplum örgütleri ve akademisyenlerle zemin olusturuyoruz. Gerekli altyapi olustuktan sonra siyasi harekete baslayacagiz.” diye konustu.

Davetlilere dagitilan turkuaz renkte bezlerin simgesel bir anlam oldugunu açiklayan Gürtuna, kurulacak partinin ismi ve zamani konusunda ise bilgi vermedi.

Davete katilanlar arasinda Hürparti Genel Baskani Yasar Okuyan, eski Diyanet Isleri Baskani Süleyman Ates, yönetmen Osman Yagmurdereli, ünlü modaci Cemil Ipekçi gibi simalar göze çarpti.