Guus Hiddink: Gerçekçi olalım!

A Millilerin yeni dönemdeki teknik patronu Hiddink Türkiye'ye ayak bastı ve Four Seasons Bosphorus Hotel'de Türkiye Futbol Federasyonu başkanı Mahmut Özgener ile ilk basın toplantısını düzenledi.

Törende resmi sözleşmeye de imza atan Guus Hiddink “Türkiye için yarı final artık başarı değildir” ifadesi kullanan bir basın mensubuna “Gerçekçi olmalıyız” cevabı verdi. Basın toplantısından akıllarda kalanlardan bir diğeri de Federasyon başkanı Mahmut Özgener’in ligi 20 takıma çıkarma düşüncelerinin olmadığını açıklamasıydı.

Söze başlayan Mahmut Özgener, “20 yıl aradan sonra Guus Hiddink tekrar aramızda olduğundan dolayı, hoş geldin diyorum. Fenerbahçe ile çalıştığı o yıldan sonra artık Milli Takımımız için çalışacak.” dedi.

Özgener, “Bugün oluşturduğumuz bu yeni modelin en büyük parçası ile birlikteyiz. Türk Milli Takımlarının yeni yapılanmasında çalışacak olan isim olarak yetenek, bilgi ve deneyimleri ile bizi iyi günlere taşıyacağına inandığımız Guus Hiddink ile birlikteyiz. Yeniden yapılanma sürecimiz tamamlandı. Türk Futbolu adına çok güzel bir süreç gerçekleşti. Bugünden itibaren yepyeni bir dönem başlıyor.” diyerek yeni dönem öncesi umutlu olduğunu gösterdi.

Ardından Hiddink’in kariyeri hakkında bir video klip basın mensuplarına izlettirilirken çeşitli futbolseverlerin Hollandalı teknik adam hakkında düşüncelerinin olduğu bir kaset de barkovizyon gösterisiyle Hiddink’e ulaştırıldı.

“ÇOK FAZLA DERS ALDIM”

Hollandalı teknik adamın sözleri ise şu şekilde: “Pek çok kişi Türk Milli Takımı’nın güzel geleceğine olan inancını belirtti. Fenerbahçe’den bahsediliyor. Fenerbahçe’de çok da güzel şeyler olmamıştı ama buradaki ilk maçımda çok büyük bir yenilgi almıştım. İnsanlara o zaman sorulsaydı ‘lütfen git’ derlerdi. Ama artık zaman geçti. 20 yıl sonra gelmiyorum. Arada sırada Türkiye’ye gittim, geldim. Geçmişimde çok fazla ders aldım.

Türk Futbolu’nun çok iyi olduğunu düşünüyorum. Geleceğin daha da iyi olacağını düşünüyorum. Projeler çok güzel. Toplum tarafından, hükümet tarafından büyük bir destek görüyorum. Tük Futbolu çok daha sağlıklı bir duruma gelecek.

Eylül ayındaki çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başlayacağız. Dünya ülkelerinde çalıştım ama ben bir yere giderken hislerime dayanırım. Futboldaki bakış açısı ne durumda, Türkiye’de bu çalışmalara ne gibi destekler verilmiş. Burada tüm Türkiye kendini takımn sonuçlarına adamış durumda. Buraya gelmeden önce başkan Mahmut Beyle birlikte kimlerin bu göreve düşünüldüğünü duydum. Sonuçta bana kısmet oldu. Bu yüzden çok mutluyum.” dedi.

Açıklamaların ardından Hiddink törenle resmi sözleşmeye imza attı ve soru-cevap kısmına geçildi.

Hiddink ’20 yıl önceki Türkiye ile şimdiki Türkiye arasındaki fark nedir?’ şeklindeki soruya, “20 yıl öncesinde sadece kötü anılarım yok. İlk maçımızda kendi evimizde yenilmiştik.

İlk günümden itibaren herkesin beklentisi büyük. İkinci adımı ben güzel anılarımı çoğaltmak için yaptım. Bu futbolun cilvesi. Nelerin 20 yıl içersinde değiştiğini çok da farkında değilim.

Bunun için bana zaman verin, Kulüpleri inceleyeyim, oyuncuları inceleyeyim, ondan sonra bu sorunuza cevap vereyim. Birçok stat bile değişti. Yönetimler, yaklaşımlar değişti.

Bunlar bile çok büyük değişiklikler. Sonuçları ilk günden almak istiyoruz ama bu çok da realistik bir durum değil. Çok da sabırlı değilimdir. Ben birçok şeyi kısa sürede değiştirmek için zorlayacağım” diyerek cevapladı.

Hiddink, “Ben kendime Türk Futbol Federasyonu’na ve Türk Futbolu’na adamış durumdayım. Biz burada bir işi çok iyi bir şekilde yapmaya odaklanmalıyız.” dedi.

YENİ FUTBOL

Yeni Türkiye ve futbolda oyun mantığı olarak ise Hollandalı isim “Türkiye’de bizim de böyle bir tarzımız olacak. Türk futbolcularının teknik ve top oynamayı çok sevdiğini biliyorum. Bu ülkede futbolcular çok iyi donanıma sahipler. Takım içerisinde iyi bir denge de olduğunu düşünüyorum. İnsanlar maceracı tarzda oyunu seviyorlar. Bu tarz futbolu tercih edebiliyoruz.

Sadece defans oynayıp, nasıl olursa bir gol atarız, tarzında oynamayı sevmiyoruz. Bizim tarzımız da bu değil. Stadyumlara ulaşım sıkıntılardan bahsediliyordu. Türkiye’nin EURO 2016 adaylığı benim için bir sebep olmasa da yine de önemli bir sebep. Ben de EURO 2016’nın Türkiye’de olmasını istiyorum”

“GERÇEKÇİ OLALIM”

Hiddink ‘Türkiye için yarı final yeterli değil’ diyen bir basın mensubuna ise “Yarı final Türkiye için yeterli değil ama gerçekçi de olmamız gerek. Avrupa ya da dünyada Türkiye’nin ne durumda olduğunu biliyorum. Öncelikle ilk amacımız grup maçlarında iyi oyun oynamak. ‘Yarı finallere gitmekten mutlu olmam’ demek çok erken. ‘Finallerde olmalıyız’ demek mi sizi mutlu edecek, öncelikle ilk adımlarımızı atalım. Finallere bakalım. Beni talep edenlere bu soruyu sormalısınız.” dedi.

YABANCI KISITLAMASI KONUSU

Yabancı kısıtlaması ile ilgili, “Bütün liglerde oynanan oyunu takip etmek istiyorum. Avrupa’da oynayan pek çok oyuncuyu takipteyim. Ama bunu derinlemesine inceleyeceğim.

Yönetici olarak da takip edeceğim. Türkiye’deki maçları da takip edeceğim. Mümkün mertebe kendi vatandaşınız olan oyuncuların kullanılmasını tercih ederim. Tabii böyle bir çıkar çatışması var kulüpler söz konusu oldu mu ama biz bunun da üstüne çıkmalıyız. Biz kendi oyuncularımızın başarılarıyla daha muylu olmalıyız.” dedi.

Hiddink, “Kore’deki turnuva Türkiye için çok iyi sonuçlanmıştı. Eğitim ve uygulama yöntemlerinde değişiklik olmuştur. Oyuncular uluslararası standartlara ulaşmış durumda.Türkiye’nin modernize olduğunu düşünüyorum. Eminim önümüzdeki günlerde çok daha iyi bir şekilde bilgilendiriliyor olacağım. Takımların antrenörleri ile de görüşeceğim ve daha sağlıklı şeyler öğreneceğim.” dedi.

TÜRKÇE KONUŞACAK MI?

“Türkçe konuşacak mısınız, öğrenmek istiyor musunuz” sorusuna tecrübeli teknik adam “Birkaç dil konuşabiliyorum. Bir dili tamamiyle öğrenmek çok zor. Rusça ve Korece de öğrenmek zorunda kaldım. Çok zor dillerdi. Türkçe birkaç kelime biliyorum ama tamamiyle öğrenmek çok zor. Belki öğrenebilirim de belli olmaz. Hakemler hakkındaki konuya girmeyeceğim. Şu anda bunu yargılayacak durumda değilim.” ifadeleriyle yanıt verdi.

RIJKAAARD, NEESKENS, HOIJDOONK

Hiddink, “Rijkaard ne Neeskens ile daha önce çalıştım. Hollanda Milli Takımı’nda onlarla çalıştım. Rijkaard ve Neeskens bana çok yardımcı oldular. Onların yaklaşımlarını çok beğeniyorum. Personelle ile ilgili konuşmalarımızı yaptık. Oğuz ve Engin bana çok yardımcı olacaklar. Asistan olarak bahsetmek istemiyorum. Benle çalışacak insanlar.Van Hoijdoonk antrenörlük kariyerine yeni başlıyor. Kesin bir şey yok ama ondan da Türkçesi ve Flemekçesi iyi olduğu için yardım alabilirim.” dedi.

Hiddink, Arda’nın Türk bir hoca Milli Takım’ın başında olmalı şeklindeki yorumuna, “Terim ile ilgili konuşacak durumda değilim. Bunlar özel konulardır. Bunları konuşmak yersiz olur. Tabii ki herkesin nasıl biri ile çalışmak istediğini söyleme hakkı vardır. Bunu kesinlikle kabul edilebilir buluyorum. Aynı hedefe sahip olduğumuzu gördüğümüzde her şey çok daha kolay olacaktır. Türk Futbolu’nun başarısı için burada herkes çalışacak.” diyerek, yanıtladı.

Futbol Federasyonu başkanı Mahmut Özgener “Çok kısa bir süre sonra Ersun Yanal ile de basın toplantısı yapacağız. Ersun Yanal’ı da başarılı olacağından dolayı bu görevin başına getirdik.” dedi.

Hiddink, “Çalıştığım insanlar, yönetimler ve oyuncular bana çok fazla enerji kazandırdılar. Rusya ve Chelsea ile çalışmaktan da büyük mutluluk duydum. Chelsea’nin benden beklentileri büyüktü. Ben de oyunculardan büyük beklentilere girdim ve bana çok güzel döndüler. Türk Milli Takımı’nda da böyle olacağına inanıyorum.” dedi.

Hollandalı taraftarlar gibi çoşkulu bir Türkiye taraftarları olabileceğini savunana Hiddink “Milli Takım taraftarları ile ilgili olarak, bazen ben dolu statlar görüyorum. Taraftarlar ve Milli Takımlar arasında nasıl bir ilişki kurulabilir diye konuşuruz. Çok tutkulu bir Milli Takım taraftarı da olabilir. Çünkü bu bir destektir takıma.” dedi.

İstikrar konusunda deneyimli teknik adam “Çok fazla yukarı ve aşağıya grafik çizen bir takımdan bahsediyoruz. Daha temel şeyleri konuşacak olursak, performasımızın altına düşmemeliyiz. Düşüşler olmadan daha istikrarı olan bir takımı tercih ederiz. Benim temennim her çıktığımız turnuvada sansasyonel başarılar olursa, bunu elbet isteriz ama bu da çok gerçekçi değil” ifadesini kullandı.

Hiddink son olarak EURO 2016 adaylığı için, “Bu çok büyük bir fırsat Türk Futbolu için. Bu güzel olaya ev sahipliği yapmak çok önemli. Türk Futbolu adına çok önemli gelişmeler olacak. Ben yurtdışı kontaklarımı kullanıyor olacağım. Ben geçen gün bana gösterilen planları gördükten sonra daha da bu konuda hevesliyim.” dedi.

SPORX