‘Güvenlik güçleri vatandaşa karşı devletin şefkatli yüzü olmalı’

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, kolluk güçlerinin vatandaşa karşı devletin şefkatli yüzü olması gerektiğini söyledi.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, kolluk güçlerinin vatandaşa karşı devletin şefkatli yüzü olması gerektiğini söyledi. Vali Öz, Trabzon Polis Meslek Yüksekokulu’nun 2013-2014 akademik yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, polis teşkilatının yüzde 90’ının üniversite ve yüksekokul mezunlarından oluştuğunu belirtti. Tüm güvenlik kuvvetlerinin teknolojik altyapıyla da güçlendirildiğini anlatan Öz, “Artık suç ve suçluyla mücadelede sanıktan delile gitmekten ziyade, delilden sanığa ve olayın çözümüne giden metotlara ağırlık verilmektedir. Teşkilatlarımızda kriminal laboratuarlarımız oluşturulmuş ve bunların altyapısı güçlendirilmiş ve böylece faili meçhuller en asgari düzeye indirilmiş durumdadır. Bunun yanında ağırlık verdiğimiz bir husus da şudur. Suç işlendikten sonra suçluyu takip edip yakalama yerine suç işlenmeden olaya müdahale etmek ve önleyici kolluk dediğimiz mekanizmaları azami düzeyde güçlendirmektir.” dedi.

Güvenlik-özgürlük dengesi konusundaki hassasiyetlerini dile getiren Vali Öz, “Bizler devletin vatandaşa en fazla uzanan ve en yakın olan elleriyiz. Dolayısıyla kolluk güçleri olarak vatandaşa karşı devletin şefkatli yüzü olmalıyız. Devletle vatandaşın buluştuğu noktada onlara hukukun üstünlüğünü ve devletin gücü ile birlikte şefkatini göstermeliyiz. İyilerin dostu, kötülerin de korkulu rüyası, vicdansızların da vicdanı olmamız konusundaki gayretimizi hep birlikte göstermeliyiz. Zor ama şerefli bu mesleği tercih ettiğiniz için sizleri tebrik ediyorum. Bu memleketin güzel gelecekleri aydınlık yarınları ve insanlarımızın huzur ve güven içinde yaşamasının teminatı sizler olacaksınız.” ifadelerini kullandı.

Polis Meslek Yüksekokulu’nun Müdürü Tahsin Şensoy da, Türk polisinin eğitim anlamında birçok ülkeye eğitim ihracı yaptığına değindi. Şensoy, Trabzon’da kurulacak uluslararası standartlarda bir okulun özellikle Kafkas ülkeleri açısından tercih sebebi olacağını kaydetti.

Törene, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Turgay Aras, Belediye Başkan Yardımcısı Ergin Aydın, Cumhuriyet Başsavcı Vakili Avni Arslan, Baro Başkanı Mehmet Şentürk, İl Emniyet Müdürü Ertan Yavaş, PMYO Müdürü Tahsin Şensoy ile ilgili müdürler ve polis okulu öğrencileri katıldı.