‘Güvenlik Konseyi yetkisi dışında karar alırsa uymayız’

İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Cevad Zarif, nükleer faaliyetleri durdurmaya yönelik bir Güvenlik Konseyi kararına İran'ın uymayacağını söyledi.

Sözlerini “ABD’nin Güvenlik Konseyi’ne daha fazla baskı yapmasını bekliyorum” diye sürdüren Zarif, ”Bunu tahmin etmek için kristal kürem olması gerekmiyor” dedi.

İran’ın nükleer programının tamamen barışçı olduğunu tekrarlayan Zarif, bu konuyla ilgili tartışmanın muhatabının BM Güvenlik Konseyi değil Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) olduğunu belirtti. Zarif, “İran’ın nükleer programı ile ilgili tartışmayı takip edenlerin bu programın barışçıl amaçlara yönelik olduğunu bildiğini ve bu yüzden sorunun çözümü için uygun yerin UAEA olduğunu” belirtti.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Muhammed El Baradey, İran’ın nükleer programıyla ilgili raporu bugün BM’ye sunacak. Raporda, İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmayı reddettiğinin belirtilmesi bekleniyor. Güvenlik Konseyi 29 Mart’ta aldığı bağlayıcı olmayan kararda, “İran’dan 1 ay içinde uranyum zenginleştirmeyi durdurmasını” istemişti.