“Güzel ve Dâhi”yi eleştiren özel haberimiz amacına ulaştı

Haber Aktüel’in yakasına yapıştığı "Güzel Ve Dahi" programına RTÜK’ten de uyarı geldi.

Haber Aktüel’in günler öncesinden yaptığı özel haberle duyurduğu ve 1435 gazeteciyi özel olarak bilgilendirdiği rezalet program RTÜK’ü nihayet harekete geçirdi.

 

Sitemizde,  11 Temmuz 2007 tarihinde yayınlanan “Edepsizlikte gelinen noktaya siz de şaşıracaksınız!” başlıklı özel haberimize konu olan program Bakan Çubukçu’nun da tepkisini çekmişti.

 

Şikâyetlerin ardı arkasının kesilmemesi sonucu yapılan haberde SHOW TV ekranlarında yayınlanan söz konusu “Güzel Ve Dahi” adlı programın tam bir rezaletlik yumağı halini aldığını yazmıştık.

 

Haberimiz ve “programı durdurma” çağrımız ilk önce Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’yu harekete geçirmiş, Çubukçu tarafından programın kapatılması için düğmeye basılmıştı.

 

Eleştiri oklarımıza “Bu RTÜK uyuyor mu?” sorumuzla hedef olan RTÜK de kırmızı alarm verdi ve kanal yöneticilerine uyarı yapma kararı aldı.

7 Temmuz 2007’de tarihinde yayınlanan ve bir evde yaşayan güzel kızlarla bilgi seviyesi yüksek erkeklerin katılımıyla yapılan “Güzel ve Dahi” adlı program RTÜK’ün bugünkü toplantısında ele alındı.

Toplantıda, RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi‘nin raporlarını değerlendiren Üst Kurul üyeleri, ilgili programın 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun’un 4. maddesinin (u) ve (z) bentlerine aykırı olduğu görüşüne vardı.

Buna göre, ilgili yayın kuruluşunun uyarılması kararlaştırıldı.

3984 sayılı kanunun (u) bendi, “Kadınlara, güçsüzlere, özürlülere ve çocuklara karşı şiddet ve ayrımcılığın teşvik edilmemesini”, (z) bendi ise “Gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini zedeleyecek türden programların, bunların seyredebileceği zaman ve saatlerde yayınlanmamasını” içeriyor.

HABER AKTÜEL