Güzellik uğruna gözünüzden olmayın

Yazın gelmesi ile birlikte güneş gözlüğü kullanma oranıda arttı. Uzmanlar, tezgahlarda satılan güneş gözlüklerinin göz sağlığını bozduğunu bildiriyor.

Bursa Bahar Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Operötar Dr. Feridun Yazıcı, Güneşten korunmak amacıyla rastgele tezgahlardan satılan güneş gözlüklerinin, göz sağlığını olumsuz yönde etkileyeceğini belirterek “Güzellik uğruna gözünüzden olmayın. Bu gözlükler gözlerinizi kör bile edebilir” uyarısında bulundu.

İnsan vücudundaki en önemli organlardan biri olan gözün kıymetinin bilinmesi gerektiğini işaret eden Bahar Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Operötar Dr. Feridun Yazıcı, özellikle işporta tezgahlarında satılan güneş gözlüklerinin göz sağlığını önemli ölçüde tehdit ettiğini kaydetti.

Operatör Dr. Yazıcı, güneşin yaydığı a ve b ışınlarının yaşlanmanın ana sebebi olduğu gibi derinin ve gözün yaşlanması ve gözdeki hassas kısım olan retinanın (görme siniri) ultraviolet karşı çok büyük hassasiyeti olduğunu dikkaat çekerek, ” Bunlarda söz konusu gözdeki retinanın kısa sürede yaşlanması ve bozulmasına sebeb olur” dedi.

Güneşin yaydığı a ve b ışınlarından dolayı özellikle deri ve gözün daha çok tehdit altında kaldığını anlatan Dr. Yazıcı, ” Özellikle güneş altında çok kalan insanların gözünü bu ışınlardan korumaları gerekir. Bununda tek çaresi güneş gözlüğüdür.” diye konuştu.

Güneş gözlüğü alırken de 1. derecede ultraviolet olup olmadığının mutlaka bakılması gerektiğini vurgulayan Dr. Yazıcı, şöyle konuştu: “Güneşten etkilenmemek için alınan gözlük, güneş ışınlarının zararlı kısmı olan ultraviyole ışınlarını emmelidir. Seyyar satıcılarda satılan gözlüklerin üzerinde bu yönde etiket bile olsa bu özelliğe sahip değildir. Hatta ultraviyole ışınlarını direkt göze verir. Güneş ışınları sahte gözlüklerde göz bebeğinin daha fazla büyümesine neden olduğu için, bu körlükle biten hastalıklara da sebep olabilir. Bu gözlüklerin camları adi ve plastik. Böyle gözlükler belli bir süre sonra gözde tahribat yaparak, katarakt gibi hastalıklara sebebiyet veriyor. Doktor kontrolü olmadan ucuz fiyata satılan gözlükler çok mahzurlu.”

Sahte gözlüklerin zararının yavaş yavaş ortaya çıktığının altını çizen Dr. Yazıcı, “Sürekli baş ağrısı ve gözdeki görme oranının azalması bu etkilerin ilk belirtileridir. Birçok rahatsızlığı beraberinde getirecek kalitesiz ve standartlara uygun olmayan sahte güneş gözlükleri, 2 göz arasındaki ilişkiyi de bozabilir” şeklinde konuştu.

30 yıldır goptikcilik yapan Hasan Hüseyin Anıl, seyyar satıcılarda satılan güneş gözlüklerinin ucuzluğuna aldanılmaması gerektiğinin ifade ederek, üzerinde ultraviyole etiketli ürünlerin birçoğunun sahte olduğunu dile getirdi.

Anıl, şöyle devam etti: “Seyyar satıcılarda satılan sahte güneş gözlükleri, birçok kişi tarafından aksesuar olarak takılıyor. Bu gözlükler kişiyi güneşten korumadığı gibi daha çok güneşten etkilenmesine sebep oluyor. 1-1.5 milyon liralık gözlüklerin ucuzluğuna aldanıp, en değerli organını tehlikeye atanlar, ileride daha büyük paralarla tedavi olmak zorunda kalıyorlar.”

Anıl ayrıca, güneş gözlüğü alırken, renklere de dikkat edilmesi uyarısında bulunurken, “Kahverengi ya da yeşilin tonları dışında, kırmızı, eflatun ya da mavi gibi diğer renklerde camı olan gözlükler güneş gözlüğü değildir. Bu tür gözlükler güneş gözlüğü olarak kullanılmaz. Bazı kaliteli gözlüklerde dışarıdan kırmızı, eflatun ya da mavi görünenler oluyor. Bu gözlükler, dışarıdan böyle görünmesine rağmen içeriden bu renkleri içermiyor.” şeklinde konuştu.