Habur’daki kuyruk sona erdi

Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarında bulunan Habur Sınır Kapısı'nda yaşanan araç yoğunluğu sona erdi.

Şırnak’ın Silopi ilçesi yakınlarında bulunan Habur Sınır Kapısı’nda yaşanan araç yoğunluğu sona erdi. Gümrük kapısında giriş çıkışlar yaklaşık 6 bin 500 araç’a kadar yükseldi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Habur’a 5 yeni Sınır Kapısını açmak için Irak yönetimi ile anlaştıklarını söylemesi şoförleri sevindirdi. Yaklaşık 10 gün önce başlayan ve Cizre İlçe sınırına dayanan uzun araç kuyrukları gümrükteki araç giriş ve çıkışların hızlandırılması ile birlikte sona erdi. Uygulamadan memnun kalan araç sürücüleri yeni Sınır Kapılarının açılmasını istedi.

HABUR SINIR KAPISI YETERLİ OLMUYOR

Habur Sınır Kapısı’nın kapasite bakımından yeterli olmadığını ifade eden şoförler, Türkiye ile Irak’ın en kısa zamanda yeni Sınır Kapılarını açmasını istedi. Kamyon sürücülerden Cengiz Tatlı, birkaç gün önce buraya gelen şoför arkadaşlarının kuyruklarda beklediğini söyledi. Cengiz Tatlı, “Bizde geleceğimiz zaman uzun araç kuyruklarını bekliyorduk. Fakat buraya geldiğimizde kuyrukların sona erdiğini öğrendik. Yapılan bu uygulamadan dolayı çok memnun olduk. İnşallah bu şekilde devam eder.” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Habur’a 5 yeni Sınır Kapısı açma haberini sevinçle karşıladıklarını söyleyen şoför Mehmet Emin Kutboğa ise, “Bu bizim için çok güzel olacak. Artık kuyruklarda beklemeyeceğiz ve daha hızlı gidip geleceğiz. Bu yeni Sınır Kapılarının bir an önce faaliyete geçmesini istiyoruz.” dedi.

Bir başka araç sürücüsü Mehmet Emin Yeşilyurt ise Habur Sınır Kapısı’nın artık araç yoğunluğunu kaldırmadığını ve yeni Sınır Kapıların açılmasını istedi. Yeşilyurt, “Habur Sınır Kapısı üzerinden günde binlerce araç geçiyor. Burada araç sayısı çok fazla. O yüzden artık Habur Sınır Kapısı bu yoğunluğu kaldıramıyor. Türkiye ile Irak’ın bir an önce yeni sınır kapıları için anlaşmaları gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Şoförlerden Abdulkadir Sungur, da kuyruk sorunun kesin bir şekilde bitirilmesi için yeni sınır kapılarının şart olduğunu söyledi. Abdulkadir Sungur, “Bizler kuyruklarda beklediğimiz zaman çok sıkıntılar çekiyoruz. Özellikle hırsızlık olayları bizim canımızı çok sıkıyordu. Şu anda bir kuyruğun olmaması çok iyi fakat, bu sorunun kesin çözümü için mutlaka yeni sınır kapıları açılmalıdır.” diye konuştu.

5 YENİ SINIR KAPISI AÇILMASI PLANLANIYOR

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu daha önce yaptığı açıklamasında, 2 yıldan fazla bir süredir gergin olan iki ülke arasındaki ilişkilerde de yeni bir döneme girildiğini ve Habur`a 5 kapı daha açacaklarını ifade etmişti. Davutoğlu, karayolunda Habur`da 20 kilometreye varan kuyruklar oluştuğunu ve Irak Merkezi Hükümeti Başbakanı Maliki`nin onayıyla Habur`da ikinci kapı ve 3. köprüye izin çıktığını onların inşaatına hemen başlayacağını söylemişti.

Öte yandan, Habur Sınır Kapısı’nda araç giriş çıkış sayılarında büyük ortamda artış görüldü. Sınır kapısı üzerinden daha önce 5 bin olan günlük araç çıkış istatistiği yaklaşık 6 bin 500 araç’a kadar yükseldi.