Habur Sınır Kapısı’nda yoğunluk azaldı

Türkiye'yi Ortadoğu'ya bağlayan Habur Sınır Kapısı'nda Karayolları Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ve akaryakıt dolumu yapılmaması nedeniyle yoğunluk azaldı. Araç kuyruğu 2 kilometreye kadar düştü.

Bundan 2 ay öncesine kadar Habur Sınır Kapısı’ndan Irak’a günlük 2 bin ile 4 bin arasında araç geçerken Karayolları Kanunu’nun araçlarda C-2 belgesi bulunması şartını getirmesi ve akaryakıt şirketlerinin dolum yapmayı durdurması üzerine bu rakam 500 araca kadar düştü.

Bölgenin en büyük geçim kaynağı olan Habur Sınır Kapısı’nda azalan yoğunluk nedeniyle 50 kilometrelere varan araç kuyruğu 2 kilometreye kadar düşerken kuyrukları önlemek için Şırnak Valiliği ve İl Özel İdaresi tarafından yapılan 5 bin kapasiteli TIR parkında ise 250 araç bekliyor.

Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı(CTSOB) Adnan Elçi, “Geçtiğimiz günlerde TOBB bir heyet gelerek çözüm için Habur Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulundu. Buradaki sorunları Başbakana götürerek çözüm arayacaklar. Temennimiz bu sorunların biran önce çözülerek Habur Sınır Kapısı’nın eski canlılığına kavuşmasıdır.” diye konuştu.

Devletin uygulamaya koyduğu Karayolları Kanunu’nun zamansız olduğunu belirten Silopi Şoförler Dayanışma Derneği Başkanı Sadık Çevik ise, “C-2 kartı uygulamasıyla bölgede binlerce insan mağdur oldu. Habur’dan geçimini sağlayan binlerce şoför şuan çaresiz durumda yetkililer bunu görmemezlikten gelemezler. Bir çok şoför intihar etmenin eşiğinde evlerine ekmek götüremez oldular. Yetkililer bu durumda şoförlerin mağduriyetini gidermelidir” şeklinde konuştu.

“Biz çıkan bu Karayolları Kanunu’nu tasvip etmiyoruz” diyen kamyon sürücüsü Melik Ercan, “Çıkartılan bu kanunla zengin daha zengin oluyor fakir ise daha da fakirleşiyor.” ifadesini kullandı.

Tek geçim kaynaklarının Habur’dan kazandıkları para olduğunu belirten 8 çocuk babası Ömer Tanrıkulu da şunları söyledi : “Habur’dan kazandığım para ile kıt kanaat geçiniyordum fakat şimdi bu karayolları uygulaması getirilince biz perişan olduk bizim araçlarımızın modeli düşük olduğu için bizim Irak’a gitmemiz engelleniyor. Evde ailece perişan olduk. Çocuklarıma yiyecek götüremediğim için onların yüzüne bakamıyorum. Temennim bizim bu içler acısı durumumuz fark edilirde mağduriyetimiz giderilir.”