Habur’daki şoförlerden tepki

Habur Sınır Kapısı'ndaki şoförler, Irak'ta alınan 'kefen parası' sigortasına tepki gösterdi

Bölgede binlerce insanın nakliyecilik yaparak geçindiğini belirten Silopi Araç Sahipleri ve Şoförler Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Bedrettin Demirtaş, her araçtan Irak topraklarına girdiği andan itibaren 35 Dolar kefen parası alındığını söyledi.

Demirtaş, “Irak’a her geçişimizde bizden 35 dolar alınıyor biz bu paranın ne için alındığını sorduğumuzda, (Bu sizin ölüm sigortası paranız) diyorlar. Bu paraya karşılık 6 günlük geçerliliği olan bir makbuz veriliyor. 6 gün içinde ölenin kefen parası bu sigorta fonundan karşılanıyor. Herhangi bir kazada ölenler için kimse bize bu fondan yardımda bulunmuyor. Şoför yine kendi cebinden harcama yapıyor.” dedi.

Tek geçim kaynağının Türkiye’den Irak’a nakliyecilik yapmak olduğunu belirten tanker şoförü Tahir Anakin ise Irak topraklarına girdikten sonra bir çok keyfi muamele ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Anakin, “Bizi en çok da üzen kefen parası diye aldıkları 35 Dolar. Bu para alınıyor ama herhangi bir tehlikeye maruz kaldığımızda o para verilmiyor. Nedenini soruyoruz, “Bizim görevimiz size fatiha okumak” diyorlar.” şeklinde konuştu.

Öte yandan, alınanların 35 dolarlık ölüm sigortasıyla sınırlı kalmadığını ifade eden şoförler mazot alışının haricinde mazot cezası olarak da kendilerinden TIR’lar için 230 Dolar ve ayak bastı için de 12 Dolar alındığını anlattı.