Hac için kesin kayıtlar 20 temmuz’da sona eriyor

Hac kur'alarının çekilmesinin ardından kutsal topraklara gitmek isteyen vatandaşların heyecanı arttı.

Vatandaşlar kayıtlarını nasıl yaptıracak? Diyanet ile acenteler arasında fiyat farkı var mı? Bu yıl kontenjan artacak mı? Merak edilen bu sorulara uzmanı cevap veriyor.

Kutsal topraklara Hac ibadeti için gidecek vatandaşlar kayıt heyecanı yaşıyor. Kur’alarının çekilmesiyle birlikte 70 bin kişi için kesin kayıtlar başladı. Kur’ada ismi çıkan vatandaşların 20 Temmuz’a kadar müftülüklere başvurması gerekiyor.

Hac kur’alarında bu yıl bir farklılık yaşandı. Geçen yıllarda vatandaşların diyanet İşlerinin organizasyonuyla gidip gidemeyeceği kur’ada belli oluyordu. Ancak bu yıl vatandaşlar müftülüğe başvurarak diyanet işleri veya özel acenteyle gidip gitmeyeceklerini kendileri seçecek.

Nüanstur Genel Müdürü Eyüp Azcan, “Müftülüğe gittiğinde kişi kendi tercihini orada ifade ediyor. İster diyanet ile ister acente ile gitme şansına sahip. Diyanet ile gidecekse zaten orda kaydını yaptırıyor, belgeleri tamamladıktan sonra. Yok acente ile gitmek istiyorsa acenteyle hacca kesin kayıt yaptırabilir belgesi alması gerekiyor müftülüklerden. Bu belge ile birlikte diğer evraklarını da tamamlayıp acenteye kayıt olması gerekiyor.” diyerek hacı adaylarını uyarıyor.

Hac ücretlerini Diyanet belirliyor

Hac ücretleri ise Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirleniyor. Hacı adayları 1850 euro ile 10 bin euro arasında istediği alternatifi kendi imkanına göre tercih edebiliyor.

Azcan fiyat konusuna açıklık getirerek, “Fiyatları acentalar belirlemiyor. Tamamen diyanetin belirlediği fiyatları hem diyanet kendisi uyguluyor, hem de acenteler uyguluyor. Dolayısıyla vatandaşlarımız ben acente ile gidersem fazla fiyat öderim anlamında bir tedirginlik yaşamalarına gerek yok.” diyor.

Öte yandan Kutsal topraklara gideceklerin hiç bir problem yaşamamaları ve yolda kalmamaları için diyanet işleri tarafından onaylanan acentalara başvurmaları gerekiyor.

Teminat mektubu alınıyor

Hacı adaylarının bizzat yetkili acentelerle muhatap olmaları gerektiğini hatırlatan Azcan, “Diyanetin onayladığı acentalarla muhatap olsunlar hiçbir problem yaşanmaz. Çünkü bu yıl her türlü teminat alındı. Her şahıs için birey olarak kaç liralık hac parası alınacaksa devlet o kadarlık teminat mektubu alıyor” diyor.

Bununla birlikte ismi yedekte yer alan vatandaşları ise ek kontenjan beklediğini anlatan Azcan, “Geçen yıl bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleriyle Suudi Arabistan tarafından kontenjan artırılmıştı. Bu sene de olabileceğini ümit ediyoruz. Özellikle yedeklerde olan adaylarımızın ümitlenmesinin doğru olacağını ifade edebilirim” dedi.