Hac krizi çözüldü

Suudi hükümetinin, hacıların kalacağı evlerin ruhsatını iptal etmesiyle başlayan kriz, çözüldü

Sorunun çözülmesinde Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın talimatı etkili oldu. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da ruhsatlar alınır alınmaz konsolosluğa ibraz edileceğine dair teminat verdi. Bunun üzerine Hac Bakanlığı’nın onayına ihtiyaç duyulmadan konsolosluktan vize alma işlemleri başladı. Mekke’de geçen sene hacı adaylarının kaldığı bir binanın çökmesi ve 79 kişinin ölmesi üzerine, Suudi yönetimi facianın tekrarını önlemek için yeni tedbirlere başvurmuştu.

Hacıların konakladığı bütün binaların ruhsatları iptal edilerek belgeleri yenileme mecburiyeti getirildi. Ancak, hac döneminin başlamasına kısa bir süre kala, bina sahiplerinin ruhsat işlemlerini tamamlayamaması büyük bir sıkıntıya yol açtı. Bir aydır vize krizi sebebiyle kâbus dolu günler geçirdiklerini belirten Hilal Turizm’in sahibi Nebil Çelebi, “Hacılar ‘Ne olacak halimiz?’ diye arıyor cevap veremiyorduk. Ümidimizi iyice yitirmişken devreye giren yetkililer kâbusa son verdi. Vizeler konsolosluktan hızla çıkıyor. Hacılarımızı kutsal topraklara bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz sene Mekke’de hac mevsiminde otel olarak kullanılan eski bir binanın çökmesi ve çok sayıda hacının hayatını kaybetmesinin ardından Suudi Arabistan’ın hacıların konaklayacağı evlerin ruhsatını iptal etmesi büyük bir sıkıntıya yol açmıştı. Suud Yönetimi facianın tekrarını önlemek için Mekke’de hacı barındırma ruhsatı bulunan eski otel ve evlere ait geçerli bütün ruhsatları iptal edip yeniden ruhsat almalarını zorunlu kıldı. Hac Bakanlığı, İçişleri ve İskan Bakanlığı konuyla ilgili şartname ve tebliğleri geç yayınlayınca bütün otel ve bina sahipleri son anda müracaat ederek büyük bir yığılmaya sebep oldu. İskan Bakanlığı’nın yoğunluktan dolayı Bilgi İşlem Merkezi de çökünce kriz iyice büyüdü. Türk ve yabancı seyahat acentelerine evlerini kiralamak için ön anlaşma imzalayan ve paralarını alan yaklaşık 6 bin ev sahibi bakanlık önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Zaman konuyu geçen hafta “40 bin kişinin hac yolculuğu tehlikede” başlıklı haberle gündeme getirmişti. Yarın kutsal topraklara gidecek kafilelerdeki hacıların vizelerini almaları gereken acenteler geçtiğimiz perşembe ve Cuma günü Arabistan’da resmi tatil olmasıyla hiçbir işlem yapamadı. Cumartesi günü de devlet dairelerinden eli boş dönen acentalar müjdeli haberi önceki gün öğrendi. Türkiye’nin Suudi Arabistan Büyükelçisi’nin durumu ilettiği Kral Abdullah Bin Abdülaziz El Suud, gerekli yerlere talimat vermiş, Türsab Başkanı Başaran Ulusoy da acentelerin hac devam ederken işlemleri biten evrakları konsolosluğa iletecekleri teminatını vermişti. 1 aydır zor günler geçiren acenteler kararın ardından hacı adaylarına ait pasaportları S. Arabistan konsolosluklarına gönderdi, vizeler çıkmaya başladı.

İlk kafile yarın yola çıkıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonuyla kutsal topraklara gidecek ilk hacı kafilesi yarın yola çıkıyor. Hacı adayları hava limanlarından dua ve çiçeklerle uğurlanacak. Son hacı kafilesi 25 Aralık’ta kutsal topraklara gidecek. En uzunu 45 gün sürecek hac programları sonunda hacılar, 3 Ocak 2007’den itibaren yurda dönmeye başlayacak.