Hacca gitmek artık kurayla değil sırayla

Hacı adayları, bu yıldan itibaren kura ile belirlenmeyecek. Kutsal topraklara gitmek için başvuranlar, bundan böyle 5 yıllık plan çerçevesinde yıllara dağıtılacak.

İlk olarak bu yıl hac için başvuran, ancak kura çekimlerinde elenen yaklaşık 200 bin kişi, dolduracakları anket formuyla hangi yıl hacca gideceklerini belirtecek. Bu adaylar bir daha kuraya sokulmayacak. Hangi yıl hacca gideceğini bilecek olan vatandaşlar, isterlerse kesin kayıt da yaptırabilecek.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, hac organizasyonuyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Bardakoğlu, toplantıda hacla ilgili yeni bir düzenlemeye gideceklerini, bu yöntemle vatandaşların her yıl kura stresi yaşamasının önüne geçileceğini söyledi. Prof. Dr. Bardakoğlu, aynı zamanda 2 ya da 3 yıl sonra hacca gideceğini bilen insanların, bu süreçte kendini manevi olarak hazırlama imkanına kavuşacağını anlattı.

Hacda hizmet kalitesi yükseltilecek

Hacca gitmek için bu yıl başvuran, ancak kurada çıkmayan 200 bin adayın 2010 yılına kadar hacca götürüleceğini ifade eden Bardakoğlu şöyle konuştu: “Kura sistemini devre dışı bırakacağız. Çünkü insanların her yıl kuraya girmesi, çıkmayınca tekrar aynı stresi yaşaması hoş değil. Kimin hangi yıl hacca gideceğini önceden belirleyeceğiz. Hem biz, hem de hacı adayı hazırlığını buna göre yapacak. Yıl içindeki yeni başvuruları ise ek kontenjanla karşılayacağız.” Bardakoğlu, bu yıldan itibaren hac hizmetlerinin denetlenmesine de büyük ağırlık vereceklerini açıkladı. Hizmet kalitesinin artırılması için çalışılacağını kaydeden Bardakoğlu, müşteri memnuniyeti ilkesi ile çalışılacağını ifade etti. Haccın zor ve meşakkatli bir ibadet olduğunu anlatarak aksaklıkların üzerinin örtülmeyeceğini dile getiren Bardakoğlu, “Ne hacı adaylarından gelen talep yoğunluğu, ne de başka bir sebep kötü hizmetin mazereti olamaz. Hizmet veren kuruluş olarak en iyisini yapmaya çalışacağız.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, hacı adaylarının yaş ortalamasının hızla düştüğünü açıkladı. Bunun uzun yıllardır arzulanan ve teşvik edilen bir durum olduğunu aktaran Bardakoğlu, “İnsanımız artık daha erken yaşta hacca gidiyor. Bu, sevindirici bir durum. Hacı adaylarının yaş ortalaması bu yıl 50’ye kadar düştü. Bunun önümüzdeki yıllarda daha da düşeceğini tahmin ediyorum.” diye konuştu.

Bardakoğlu, bayanların hacca gitme oranının da yükseldiğini belirterek bu yıl başvuranların yaklaşık yarısının bayanlardan oluştuğunu anlattı. Hacı adaylarını, kutsal topraklara eşleriyle gitmeleri konusunda teşvik ettiklerini ve olumlu sonuç aldıklarını vurgulayan Diyanet İşleri Başkanı, bundan sonra da eşleriyle gitmek isteyenlere öncelik tanınacağını bildirdi.