Hacettepe Orkestrası “Ankara Güneşi” ile Rusya’yı büyüleyecek

Hacettepe Üniversitesi Büyük Senfoni Orkestrası, Rusya'nın başkenti Moskova'da "Ankara Güneşi" isimli müzik projesi kapsamında konser turnuvası düzenleyecek.

Hacettepe Üniversitesi Büyük Senfoni Orkestrası, Rusya’nın başkenti Moskova’da “Ankara Güneşi” isimli müzik projesi kapsamında konser turnuvası düzenleyecek. Moskova’da faaliyette bulunan Türk-Rus Kültür Merkezi’nin de katkıları ile 16-20 Kasım günlerinde düzenlenecek konserlerde Türk, Rus ve İranlı müzisyenler ortak klasik ve halk müziği ziyafeti sunacak.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) proje ile ilgili bilgi veren Moskova Çaykovski Devlet Konservatuvarı uluslar arası ilişkiler sorumlusu Margarita Karatıgina, 3 ayrı konserin düzenleneceğini söyledi.

Karatıgina, “İlk konser 16 Kasım’da Moskviç Kültür Merkezi’nde yapılacak. Türk halk müziği başlıklı konserde, Türk halk ve sanat müziği tanıtılacak. Konsere giriş bedava. İkinci konser 19 Kasım’da Çaykovski Konservatuvarı Büyük Salonu’nda yapılacak. Hacettepe Üniversitesi Büyük Senfoni Orkestrası’nın yer alacağı sahnede Türk, Rus ve İranlı müzisyenler görev alacak. Son konseri 20 Kasım’da yine Moskviç Kültür Merkezi’nde düzenlemeyi planlıyoruz. Konserin ismi Rus-Türk Senfoni Müziği. Projede 100’den fazla Türk, Rus ve İranlı müzisyen yer alıyor. Projenin amacı, Avrasya coğrafyası halklarının müzik felsefesinin ortak kökenlerini sanatseverlere sunmak.” dedi.

TÜRKLER RUSLAR GİBİ KLASİK MÜZİK ALANINDA ÇOK ROMANTİK

Kültür alanında Türkiye’nin üniversite ve konservatuvarlarıyla verimli işbirliği yaptıklarını kaydeden Moskova Devlet Konservatuvarı yetkilisi, “Konservatuvarımızda eğitim alan Türk mezunlarımızın Türkiye’de müzik kariyerlerine başarılı şekilde devam etmesi bizi onurlandırıyor. Türk gençleri klasik müzik alanında başarılı. Onlar dünyaca ünlü Rus bestecilerin müzik ruhunu anlamakta zorlanmıyor. Bence Türkler, Ruslar gibi müzik alanında romantik insanlar. Duygusal, hassas, entelektüel, kültürlü insanlar. Çaykovski, Glinka, Şostakoviç, Rahmaninov gibi Rus besteciler Türk sanatseverlere yabancı değil. Konservatuvarımızda her yıl yaklaşık 15 Türk öğrenci eğitim alıyor. Burada bazı yabancı öğrenciler de var, ama Türk gençler bizim gibi müzik delisi. Anadolu coğrafi bakımından çeşitli kültürlerin kesiştiği noktada bulunuyor. Bu zenginlik, Türklerin kültür anlayışını zengin kılıyor. Türk klasik müziği, aşık Veysel, Mevlana, divan ve çeşitli Anadolu türkülerini dinliyor ve izliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

KONSERVATUVARDA TÜRK MÜZİK SINIFININ AÇILMASINI ARZU EDİYORUZ

Moskova Çaykovski Devlet Konservatuvarnda Türk müzik sınıfının açılmasından yana olduklarını kaydeden Karatıgina, “Okulumuzda başka ülkelerin sınıfları faaliyet gösteriyor. Burada o ülkelerin halk müzik, çalgı aletleri, sanatı tanıtılıyor, ders veriliyor. Türkiye gibi zengin kültürü olan bir ülkenin burada bir sınıfının olması çok faydalı olur. Bizler hazırız, Türk tarafının da ilgi göstereceğine inanıyoruz. Türk ilgili mercileri ile konuyu daha detaylı konuşmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.