Hacı adayları Arafat’a akıyor

Kutsal topraklarda hac farizası için bulunan yaklaşık 3 milyon hacı adayı, dün geceden itibaren Arafat'ta gitmeye başladı.

Uzakdoğulu ve özellikle Singapurlu hacılar dün Mekke’den yola çıkarak Mina’ya intikal ettiler. Türk hacı adayları ise, bugün sabah saatlerinden itibaren Arafat’a hareket etti.
Yaklaşık 100 bin Türk hacı adayı, Arafat’a çıkışta Suudi hükümeti tarafından sadece Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilen numaralı yolu kullanmaya başladı. Arife gününü zikir ve dua ile geçirecek hacı adayları, öğle ve ikindi namazını öğle vaktinde Arafat’ta, akşam ve yatsı namazını da yatsı vaktinde Müzdelife’de birleştirerek kılacak. Hacı adayları, yarın öğle namazından sonra Arafat’ta vakfeye durarak hac farizasının iki rüknünden birini yerine getirmiş olacak.
Dünyanın her tarafından gelen müslümanlar, birbiriyle görüşüp tanışmak ve günahlarını itiraf ederek Allah’tan af dilemek için, kelime olarak “Bilme, anlama, tanıma ve buluşma” anlamına gelen Arafat’ta biraraya gelir.
Peygamber Efendimiz (SAV) de ‘Veda Hutbesi’ni burada okumuştur. ‘Hacc nasıl olmalıdır?’ diye sorduklarında Peygamber Efedimiz (SAV), ‘Hacc Arafat’tır’ diye cevap vermiştir. “Duruş, bekleyiş” manasına gelen Arafat Vakfesi ise, bir yandan insanın dünyaya ayak basışını, bir yandan da kıyamette Allah’ın huzurunda bekleyişi hatırlatır.