İlk hacı kafilesi 12 Eylül’de yola çıkacak

Bu yıl hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gidecek hacı adayları, gün saymaya başladı.

Bu yıl hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gidecek hacı adayları, gün saymaya başladı. İlk kafilenin 12 Eylül'de yola çıkacağı kutsal yolculukta son kafilenin 9 Ekim'de yurttan ayrılacağı belirtildi.

        Kabe'deki genişletme çalışmalarından dolayı Suudi Arabistan Hac Bakanlığı'nın kota indirimine gitmesinden dolayı ikinci bir kuranın çekildiği 2013 yılı hac organizasyonuyla kutsal topraklara gidecek hacı adayları için heyecan sürüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergun Yücel, yaptığı açıklamada, hac takvimiyle ilgili çalışmaların Bakanlıklararası Hac Kurulu tarafından belirlendiğini, bu sene Türkiye'den ilk hac kafilesinin 12 Eylül'de yola çıkacağını söyledi. Kafilelerin gidişlerinin 9 Ekim'e kadar devam edeceğini ifade eden Yücel, kutsal topraklardan dönüşlerin 19 Ekim'de başlayacağını ve 10 Kasım'a kadar süreceğini ifade etti.

        KUTSAL TOPRAKLARDA KALMA SÜRESİ 40 GÜNE DÜŞTÜ

        Hacı adaylarının kutsal topraklarda çok uzun süre kalmasından dolayı yaşanan sıkıntıları dikkate alan Diyanet, bu yıl sürenin 40 günü aşmayacak şekilde ayarladı. "Hiçbir hacı kafilemizin Suudi Arabistan'daki kalış süresi 40 günü geçmeyecek. Geçmişte bu 52-56 güne kadar gidiyordu. Bu da bu sene yapılan ilklerden birisidir." diyen Yücel şunları söyledi: "Türkiye'nin hac kontenjanı 74 bin olarak belirlendi. Ancak Suudi Arabistan'ın hac kotalarında indirime gitmesi nedeniyle bu yıl 59 bin 200 kişi kutsal topraklara gidebilecek. Bu rakamın yüzde 60'lık kısmı Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla yüzde 40'ı da şirketlerle hacca gidecek."

        550 PERSONELE SUUDİ ARABİSTAN'DA EĞİTİM VERİLDİ

        Ergun Yücel, hacı adaylarına bin 600 personelle hizmet vereceklerini, kafile başkanının yanı sıra her 45 kişiye de bir din görevlisi denk gelecek şekilde planlama yaptıklarını, şirketlerde dahil olmak üzere her kafileye bir bayan irşad görevlisinin de bu sene hacılara hizmet edeceğini vurguladı.

        Hacda görev alacak personelin eğitimiyle ilgili de çalışmalar gerçekleştirildiğini, personele birer haftalık seminerler düzenlediklerini ve personelin tamamen hazır hale geldiğini belirten Yücel, "Personelimiz içerisinde daha önce Suudi Arabistan'a gitmemiş, hayatında Kabe'yi görmemiş 550 görevlimiz vardı. Bu personelimizi de Ramazan ayı öncesinde 5 günlük özel bir eğitim amacıyla Suudi Arabistan'a götürerek orada ciddi bir eğitim yaptık. Fiilen görevleri tatbik ettiler. Dolu dolu bir eğitim gerçekleştirdik." ifadesini kullandı.

        Hacı adaylarının eğitimiyle ilgili de bir heyet tarafından program hazırlanarak il müftülüklerine iletildiğini dile getiren Yücel, il müftülüklerin de program doğrultusunda en az 5 defa hacıları bir araya getirerek eğitim verildiğini, bu eğitimlerde sağlık konusundaki bilgilendirmelerin de il sağlık müdürlüğü ekipleri tarafından yapıldığını bildirdi.

        HACI ADAYLARINA MENENJİT AŞISI YAPILIYOR

        Yücel, hacı adaylarına yapılacak aşıyla ilgili de çalışmaların sürdürüldüğünü, Suudi Arabistan Hac Bakanlığı'nın ülkelerin şartlarına göre aşılama talebi olduğunu, Türkiye'den de menenjit aşısı yapılması yönünde istekte bulunulduğunu kaydetti. Yücel, "Sağlık Bakanlığı ile irtibata geçilmiş ve Sağlık müdürlükleri kanalıyla her ilde, bizim ilettiğimiz aşılar hacı adaylarımıza uygulanmaktadır. Her hacı kafilesi gitmeden önce aşısını yaptırmış ve aşı kartını da yanına almış hale geliyor. Bu konuda da bir sıkıntımız yok." diye konuştu.

        Diyanet İşleri Başkanlığı ve şirketlere yönelik hazırlıkların bitirildiğini ve sürecin olumlu bir şekilde takip edildiğini dile getiren Yücel, "Kabe çevresinde devam eden çalışmalar göz önünde bulundurularak azami hazırlıklarımızı yaptık. Hacılarımıza oranın şartlarına göre en uygun, en iyi şekilde görev yaptırmak için yapılabilecek hazırlıklar fazlasıyla yerine getirildi. Hacılarımızdan da sabır ve metanetle, oranın şartlarını da göğüsleyerek nefislerini ibadete hazırlamalarını isteriz." ifadelerini kullandı.

        45 DAKİKALIK HAC ANİMASYONU

        Tüm hacılara malzemelerinin eksiksiz olarak verildiğine dikkat çeken Yücel, bu yıl ilk defa 45 dakikalık bir animasyon hazırladıklarını da söyledi. Hacılara dağıtılan animasyonun gidiş ve dönüş arasındaki konuları sesli olarak anlattığını belirten Yücel, hacı adaylarına büyük yardımı olacak animasyonu, adayların gitmeden izlemelerinin önemli fayda sağlayacağını bildirdi. Yücel, hac öncesi çalışmalar kapsamında ambulans ve tıbbi malzemelerin Suriye ve Irak'taki karayolu sıkıntısı nedeniyle iki yıldır deniz yoluyla gönderildiğini sözlerine ekledi.