Hacıbey TOKİ Camisi’nin akıtan tavanı yapıldı

Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesi Yenişehir Mahallesi'nde bulunan Hacıbey TOKİ Camisi'nin akıtan tavanı yapıldı.

Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesi Yenişehir Mahallesi’nde bulunan Hacıbey TOKİ Camisi’nin akıtan tavanı yapıldı.

Yaklaşık 4 yıldır akıtan tavanın onarılması camide namaz kılman cemaati mutlu etti. İmam, yağmur yağdığı zaman sulardan dolayı kürsüde vaaz veremiyordu. Yaklaşık 4 yıldır her yağmur yağdığında, tepelerinden yağmur suları akarak ibadet etmeye çalışan cemaat, çare olarak caminin içine kovaları sıralayarak çözüm bulmaya çalışmıştı. Dolan suları kovalarla taşıyan cemaat, caminin kışın soğuk, yazın ise sıcak olmasından muzdarip olduklarını beyan ediyor.

TOKİ ve firma yetkililerine durumu bildiren vatandaşlar, çözüm bulamamış. Cemaat son çare olarak caminin tadilata girmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuya el atmasını istemişti.

TOKİ tarafından yaptırılan ve 2008-2011 yılları arasında hak sahiplerine teslim edilen 392 ve 448 adet konutun bulunduğu Hacıbey TOKİ Sitesi içinde bir caminin yer aldığını açıklayan Dernek Başkanı Mehmet Tarım, cami yapılırken üst tavanın izolasyonunun yeterli olmadığından dolayı tavanın su akıttığını söyledi. Yaklaşık 4 yıldır yağmur ve kar yağdığında aynı çileyi çektiklerini ifade eden Tarım, “Bu sene tadilatla çilemizin sona erecek inşallah. Camiye aldığımız halılar sudan dolayı kokmaya ve çürümeye başlamıştı.” dedi.

Her yağmur yağdığında tavanın akmasıyla ilgili sorunlarını İlgili firmaya, yerel yöneticilere, TOKİ ve Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) defalarca bildirmelerine rağmen çözüm bulamadıklarını ifade eden Hacı Bey TOKİ Site Yönetimi Başkanı Ünal Çiçek, “Site yönetim kurulu ve cami cemaatiyle birlikte yüklenici firma sahibini makamında bizzat ziyaret ederek arızanın giderilmesini istedik. Firma sahibi konuyla ilgilerinin olmadığını, TOKİ’ye müracaat etmeleri gerektiğini söyleyerek, heyetimizi gönderdi. Birkaç gün sonra cuma namazına gelen firma yetkilisi ilginç bir rüya gördüğünü ve çok etkilendiğini belirterek, caminin çatısını yaptıracağını söyledi. Bir süre sonra beton çatı izolasyon malzemesi ile yeniden kapatıldı. Ancak yapılan işlem, sorunumuzu çözmedi. Tavan kısa süre sonra akmaya başladı.” diye konuştu.

Her camiye gittiğinde içerisinin içler acısı olduğunu gördüğünü ifade eden cemaat Adnan Ustaoğlu, “Camiye girdiğimizde çorabımız ıslanıyor. Bir taraftan kovalara dolan suyu boşaltırken, diğer taraftan caminin içini temizlemeye çalışıyorduk. Bu işlem her gün yaşanıyordu. Ailelerimiz bize çorap yetiştiremez duruma gelmişti.” şeklinde konuştu.