Hacıhüsrev hapse girdi kapkaç bitti

İstanbul'da 2006'nın ilk altı ayında kayıtlara geçen bin 295 kapkaç olayı bu yıl 628'e indi.

Kapkaç ve hırsızlık olayları yüzünden yakın zamana kadar ‘yaşanmaz hale geldi’ denilen İstanbul, bu dertten kurtulmak üzere. Kapkaç olayları geçen yıla göre yüzde 52 azaldı. Yankesicilikte ise düşüş oranı yüzde 41. Emniyet, sevindirici rakamları iki faktöre bağlıyor.

Birincisi, tanıtımını İçişleri Bakanı Osman Güneş ve Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal’ın yaptığı ‘Güven Timleri ve Yıldırım Ekipleri’ projesi. İkincisi ise daha ilginç. Kamuoyunda ‘Hacıhüsrev çetesi’ olarak bilinen örgütün elebaşıları hapse atılınca, kapkaç neredeyse sıfıra indi. İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerinin geçen ay İstanbul’daki Hacıhüsrev Mahallesi’ne yaptığı ‘Demir Yumruk’ operasyonu kapsamında 250 kişi gözaltına alınmış, 100’ü adliyeye sevk edilmişti. Hakim karşısına çıkarılan zanlıların 29’u kapkaç çetesi kurmak iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Söz konusu operasyonun ardından İstanbul’da kapkaç ve yankesicilik olayları adeta bıçak gibi kesildi. Polis kayıtlarına ‘havalimanı takipli kapkaç’ olarak geçen olay, operasyondan sonra hiç yaşanmadı.
Yurtdışından gelen vatandaşları havalimanından gidecekleri adrese kadar takip ederek, yardım etmek bahanesiyle işlenen kapkaç suçuna ‘Demir Yumruk’ indi. Tanıtımını İçişleri Bakanı Osman Güneş ve Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal’ın yaptığı ‘Güven Timleri ve Yıldırım Ekipleri’ projesi başarıya ulaştı. İstanbul, Ankara İzmir gibi büyükşehirlerde etkin görev yapan Güven Timleri sayesinde suç oranları yarı yarıya azaldı. Gasp, hırsızlık, dolandırıcılık yankesicilik ve kapkaç gibi asayiş suçlarına karşı daha etkin mücadele etmek için kurulan ekiplerde görev yapan kadın ve erkek polisler, çiçekçi, işportacı, ayakkabı boyacısı, moto-kurye, hatta sokakta yatıp kalkan şarapçı kılığına girerek suçu önlemek için çalışıyor. Timlerin sokağa inmesinden sonra istatistiki veriler elde edilen başarıyı ortaya koydu. İstanbul’da 2006 yılının ilk altı ayında bin 295 kapkaç olayı meydana gelirken 2007 yılında bu rakam yüzde 52’lik bir azalma gösterdi ve kayıtlara 628 olay girdi. Yankesicilikte de benzer bir sonuç ortaya çıktı. 2006 yılının ilk 6 ayında 4 bin 696 olay yaşanırken 2007’de rakam 2 bin 754 olarak gerçekleşti.

Mutlu Özay