Hacılar seramiği beğeniye sunuldu

Burdur merkeze bağlı Hacılar köyünde yapılan kazılarda bulunan tarihi seramiklerin benzerlerinden oluşan sergi törenle açıldı.

Burdur’un Hacılar köyünde ortaya çıkan höyükten birçok seramik malzeme çıkartılıyor. Yüzyıllar önce yapıldığı anlaşılan seramiklerin yeniden hayat bulması için Burdur Belediyesi Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile ortak bir projeye imza attı. Sosyal Riski Azaltma Programı’ndan (SRAP) destek gören projede ilk meyveler alındı. Halk Eğitim Merkezi’nde açılan kursa katılan 14 kişi sertifikalarını düzenlenen törenle aldı. Cumhuriyet Parkı içinde bulunan çay bahçesi önünde düzenlenen sertifika dağıtım törenine Vali Rasih Özbek, Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, AK Parti Milletvekili Bayram Özçelik, İl Emniyet Müdürü Celal Aydoğan, kursiyerler ve yakınları katıldı. Sertifika dağıtımından sonra kursiyerlerin yaptıkları çalışmalardan oluşan sergi törenle açıldı. Açılış kurdelesini yarın kente gelecek olan Bakan Atilla Koç tarzı ile kesmeyip çözen protokol üyeleri daha sonra eserleri tek tek inceledi. Yoğun katılımın olduğu sergide yer alan eserler beğeni topladı.

Daha öncede benzer bir proje ile unutulmaya yüz tutmuş alaca dokumalarının yeniden hayat bulmasını sağlayan Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, “Antalya’nın arka kapısı durumunda bulunan kentimizin turizm bakımından her fırsatı değerlendirmesi gerekiyor. Şehir müzemizde yüzyıllar önce yapılan seramik parçaları var. Bunların benzerlerinin yapımını gençlerimize öğreterek, hem yeni iş fırsatı oluşturuyoruz hem de turizmdeki potansiyelimizi arttırıyoruz.” dedi.

3 gün açık kalacak sergi, yurt dışından döviz bedelli olarak askere gelenler tarafından da gezilecek.