Hacivat ve Karagöz ‘Hayal Perdesi’ açildi

Bursa Büyüksehir Belediyesi'nin düzenledigi "11. Uluslararasi Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunlari Festivali", dün aksam düzenlenen bir törenle basladi.

Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfi’nin (BKSTV) Uluslararasi Kukla ve Gölge Oyunlari Birligi (UNIMA) Türkiye Milli Merkezi Bursa Subesi’nin katkilariyla düzenledigi bu yil ki festivale Rusya-Baskir Devleti, Italya ve Iran’dan 3, Türkiye’nin de çesitli illerinden 9 olmak üzere toplam 11 topluluk katildi. Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçeklesen törende festivale katilan ülke ve ekipler kendilerini tanitici kisa birer gösteri sundu.

Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreter Yardimcisi Sabri Yalin, açilis töreninde yaptigi konusmada, gölge oyunu geleneginin unutulmasini önleme ve gündeme getirme amaci tasiyan festivalin 11. yilina girmesinden duydugu mutlulugu ifade ederek, festivale bugüne kadar destegi olanlara tesekkür etti. Bursa’nin hem geleneksel, hem de çagdas kültürlerin bir arada hayat buldugu bir kültür ve sanat sehri oldugunu ifade eden Yalin, “Galerileri, kültür ve sanat merkezleri, sinemalari, tiyatrolari ve sanat kurumlari ile ardi ardina düzenlenen kültürel organizasyonlari ve festivalleriyle kültürün yasadigi ve yasatildigi bir kent Bursa” diye konustu. Bursa denildiginde ilk akla gelen konulardan birinin de ‘Karagöz ve Hacivat’ oldugunu söyleyen Yalin, “Gölge oyunu ve kukla sanatinin yasayan en büyük ustalarini, genç sanatçilar ve uluslararasi örnekleriyle bir araya getiren festivalin, kültür yasantimiza yeni bir soluk getirdi” seklinde konustu.

UNIMA Bursa Baskani Sinasi Çelikol ise 11 yil önce baslayan bu festivalin bu kadar büyük kitlelere ulasacagini tahmin etmediklerini ama gelinen düzeyin Bursa adina mutluluk verici oldugunu belirtti. Büyüksehir Belediyesi’ne festivalin uluslararasi bir boyut kazanmasi için verdigi örnek destegi nedeniyle tesekkür eden Çelikkol, “Bursalilari bu festivale sahip çikarak festival kapsaminda gerçeklestirilecek tüm gösterileri izlemeye davet ediyorum” dedi.

Dünyanin en ünlü kukla ve gölge oyunlari ustalari Orhan Kurt, Metin Özlen, Mustafa Mutlu, Ahmet Aksoy ve Hazim Kisakürek’in de hazir bulundugu açilis töreninde festivale katilan yerli ve yabanci ekipler kisa birer gösteri sundu. Kukla ve gölge oyunlari ustalari Orhan Kurt, Karagöz ve Hacivat’in dogdugu sehir olan Bursa’da bulunmaktan büyük mutluluk duydugunu belirtti. Festival kapsaminda kukla ve gölge oyunu üzerine kukla, döküman ve tasvirlerin yer aldigi karma sergi de açildi. Gölge oyunlari ile kukla ve illüzyon gösterileriyle birlikte sergi, söylesi, work-shop ve dia gösterisinin gerçeklestirilecegi ve 3 Aralik’a kadar devam edecek olan festivalin gösterileri, Tayyare Kültür Merkezi, Karagöz Sanat Evi ve Egitim Araçlari Salonunda devam edecek.